Kauçuk esaslı yakıt hortumu (Örgülü ve örgüsüz), profil ve PVC profil, PVC granül faaliyeti gerçekleştiren bir fabrikada kapsam-1 ve kapsam-2 karbon ayak izi hesaplaması
Scope-1 and scope-2 carbon footprint calculation in a factory operating in rubber based fuel hose (Braided and non-braided), profile and PVC profile, PVC granules
  1. Tez No: 888521
  2. Yazar: EMİRE BEYZA MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH LEVENT KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda küresel ısınmanın etkilerini azaltmak ve küresel kriz ile savaşmak dünya tarihinde tüm ülkeler için ciddi bir problem neden olmuştur. Bu tehdide karşı mücadele etmek için birçok ülke, düşük karbonlu ekonomiye geçişi teşvik etmek üzere adımlar atmaya başlamıştır. İklim değişikliğine en büyük katkısı olan CO2 gazının etkilerini belirlemek için karbon ayak izi hesabı yapılmaya başlanmıştır. Çalışmada, kauçuk esaslı yakıt hortumu (örgülü ve örgüsüz), kauçuk esaslı profil ve PVC profil, PVC granül üretim faaliyeti gerçekleştirme olan bir fabrikanın 2022 senesi değerleri baz alınarak fabrikaya ait salınım yapılan CO2 eş değer miktarı ölçülmüştür. Hesaplanan değerlerin iyileştirilmesi, salınan sera gazı emisyon miktarının en düşüğe indirebilecek hedeflerin koyulması ve doğal kaynakların daha sürdürülebilir kullanılması için öneriler verilmesi amaçlanmıştır. Hesaplamanın yapılabilmesi için ilk olarak emisyon kaynakları belirlenmiş ve gerekli bilgiler ile sayısal değerler toplanmıştır. Yapılan hesaplamalar, karbon ayak izlerini belirlemek için ISO 14064-1 standardında belirtilen yöntemleri ve GHG Protokolü'nde gösterilen hesaplama yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) kılavuzlarındaki referans değer tablolarından yararlanılmıştır. Emisyon kaynakları, ısınma kaynaklı doğalgaz tükerimi, elektrik tüketimi, çalışanların işe gidiş/gelişlerinde yıllık ulaşım verileri, çalışanların kullandığı araçlarda yakıt türleri gibi veriler dikkate alınmıştır. Forklift ve jeneratörde kullanılan yakıt miktarları da dikkate alınmıştır. Ek olarak, sebil, buzdolabı, klima gibi kayıp-kaçak emisyonlarıda hesaba dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda, şirket araçlarından kaynaklı toplam, 1211,6 ton CO2 salınımı tespit edilmiştir. Kapsam 1 kaynaklı toplam CO2 salınımı, 1511,8 tonCO2e olarak tespit edilmiştir. Kapsam 2'de yer alan elektrik tüketimi kaynaklı oluşan CO2 salınımı 1348,5 tonCO2e olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan sonuçların gelecek yıllarda azaltılması bir başka deyişle karbon salınım miktarının düşürülmesi için fosil yakıt kullanımının bırakılması, elektrikli araç kullanımına geçilmesi, su, doğalgaz, elektrik, ısınma ve ulaşım gibi konularda tasarruf yapılabilecek projelerin geliştirilmesi ve daha teknolojik uygulamaların tercih edilmesi gibi tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, reducing the effects of global warming and combating climate change has become an important issue for both developed and developing countries. Global warming and climate change are considered serious threats worldwide. To combat this threat, many countries have begun to take steps to encourage the transition to a low-carbon economy. Carbon footprint calculations have begun to determine the effects of CO2 gas, which is the biggest contributor to climate change. In the study, the corporate carbon footprint of a factory that produces rubber-based fuel hose (braided and non-braided), rubber-based profiles, PVC profiles and PVC granules was calculated using real data for 2022. It is aimed to evaluate the calculated carbon footprint, determine measures to reduce the carbon footprint and give suggestions for more sustainable use of natural resources. For the study, firstly, source identification and data collection were carried out. The calculations were carried out according to the methods specified in the ISO 14064-1 series guide and specifications and the calculation groups specified in the GHG Protocol to determine energy and carbon footprints. In this process, reference value tables in the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) guidelines were used. Data such as emission sources, natural gas consumption due to heating, electricity consumption, annual transportation values of employees to and from work, and fuel types of vehicles used by employees were taken into consideration. The amount of fuel used in the forklift and generator was also taken into account. In addition, fugitive emissions such as water fountains, refrigerators and air conditioners are also included in the calculation. As a result of the study, a total of 1211.6 tons of CO2 emissions from company vehicles were determined. Total CO2 emissions from Scope 1 were determined as 1511.8 tonsCO2e. CO2 emissions resulting from electricity consumption in Scope 2 were calculated as 1348,5 tonsCO2e. In order to reduce the calculated results in the forthcoming years, in other words, to reduce the amount of carbon emissions, suggestions have been made such as stopping the use of fossil fuels, switching to the use of electric vehicles, developing projects that can save money on issues such as water, natural gas, electricity, heating and transportation, and choosing more technological applications.