İçme suyu arıtma çamurunun asfalt betonu karışımlarında kullanımı
Utilizing drinking water treatment sludge in asphalt concrete mixtures
  1. Tez No: 888539
  2. Yazar: TUNA EYÜP KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Su arıtma süreçleri sırasında, ağırlıkça %95'ten fazla su içeriğine sahip büyük miktarda çamur oluşur. Oluşan çamur atık olarak kabul edilmekte ve düzenli depolama sahasında depolanmaktadır. Su arıtma çamurunun karakteristiği, suyun kaynağına ve arıtma için uygulanan yönteme bağlı olarak değişmektedir. İçme suyunun arıtılması genellikle koagülasyon, flokülasyon, dekantasyon, filtrasyon, pH düzeltme, dezenfeksiyon ve florlama işlemlerinden oluşmaktadır. Koagülasyon sürecinde kullanılan kimyasala bağlı olarak alüminyum, ferrik veya polimerik içeren atık çamuru ortaya çıkmaktadır. Genel olarak, Türkiye'de su arıtma işlemlerinde ortaya“alüminyum çamuru”ve“ferrik çamuru”çıkmaktadır. Su arıtma çamurunun önemli bir kısmı su olduğu için hacmi oldukça büyüktür. Özellikle biyolojik arıtma proseslerinden kaynaklanan içme suyu arıtma çamurlarındaki organik madde muhtevası çok yüksektir ve bu nedenle çürüme ve koku oluşturma eğilimindedir. Bu özelliklerinden dolayı, içme suyu çamurlarının arıtılması ve bertarafı çok sorunlu bir konudur. Geri kazanım, geri dönüşüm ve yeniden kullanım, çevreyi korumak amacıyla su arıtma çamurunun yönetimi için sürdürülebilir bir çözümdür. İçme suyu arıtma çamurunun (İSAÇ) faydalı bir şekilde yeniden kullanımı sadece uygun maliyetli bir teknolojik çözüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu hizmeti veren kamu kurumları için de etkili bir atık yönetimi seçeneği sunmaktadır. Bu nedenle, su arıtma çamurunun bertaraf edilmesi yerine çeşitli amaçlar için yeniden kullanılması sürdürülebilir atık yönetimi için uygun bir çözümdür. Bu makale, su arıtma çamurunun genel özelliklerini ve inşaat malzemesi olarak kullanımına odaklanarak yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım seçeneklerini gözden geçirmektedir. Tezde ayrıca çamurun sıcak karışım asfaltta kullanımı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
During water treatment processes, a large amount of sludge is formed with a water content of more than 95% by weight. The resulting sludge is considered waste and stored in a landfill. The characteristics of water treatment sludge vary depending on the source of the water and the method applied for treatment. Treatment of drinking water generally consists of coagulation, flocculation, decantation, filtration, pH correction, disinfection and fluoridation processes. Depending on the chemical used in the coagulation process, waste sludge containing aluminum, ferric or polymeric is produced. In general,“aluminum sludge”and“ferric sludge”emerge in water treatment processes in Turkey. Since a significant part of the water treatment sludge is water, its volume is quite large. The organic content of water treatment sludge, especially from biological treatment processes, is very high and these sludges tend to rot. Bu Due to its characteristics, the treatment and disposal of water treatment sludge is very problematic. Recovery, recycling and reuse is a sustainable solution for the management of water treatment sludge to protect the environment. The beneficial reuse of drinking water treatment sludge not only provides a cost-effective technological solution, but also provides an effective waste management option for public institutions providing water treatment services. Therefore, reusing water treatment sludge for various purposes instead of disposing of it is a viable solution for sustainable waste management. This article reviews the general characteristics of water treatment sludge and its use as a construction material, reviewing reuse, recycling, and recovery options. The article also discusses the use of sludge in hot mix asphalt