Stenotaphrum secundatum (walter) kuntze ile kurulu çim alanlarda kapak malzemesi olarak içme suyu arıtma çamuru kullanımı
Using of clean water treatment sludge as top dressing on turfgrass established with stenotaphrum secundatum (walter) kuntze
  1. Tez No: 327112
  2. Yazar: PARİSA AMİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada içme suyu arıtma çamurunun bertarafında Stenotaphrum secundatum (Walter) Kuntze ile kurulmuş çim alanlarda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Deneme güney yöneyde yaklaşık 48 m2 alanda güneş ve yarı gölge koşullarda tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş deneme desenine göre dört tekerrürlü kurulmuştur. Çamur ve kum parsellere yılda dört kez ve 2 cm kalınlığında kapak malzemesi olarak serilmiştir. Kontrol parsellerine uygulama yapılmamıştır. Araştırmada renk, boy, örtülülük, birim alandaki sürgün sayısı, birim alandaki sürgün çapı, stolon çapı, stolon sayısı, biçim ağırlığı, yabancı ot oranı ile bitki ve topraktaki Ni ve Zn birikimleri değerlendirilmiştir. Sonuçta içme suyu arıtma çamurunun kullanımında yukarıda belirtilen bitkisel kriterlerde önemli olumsuz etki oluşmamıştır. Ancak toprak ve bitkide önemli düzeylerde Zn birikimi olmuştur. Toprakta biriken Zn miktarı izin verilen sınır değerlerden (150-200 mg/kg) çok daha yüksektir (3145.3 mg/kg). Bu nedenle kullanımlarında sınır değerlerin üzerine çıkılmasına izin vermeyecek düzeyde uygulamaların yapılması için içme suyu arıtma çamurları ile ilgili yasal düzenlemelere gerek vardır.
Özet (Çeviri)
The use of sludge released following clean water treatment is studied on turfgrass that were established with Stenotaphrum secundatum (Walter) Kuntze. The experiment was established on approximately 48 m2 area at south side under sun and semi-shade conditions. The trial was realized at randomized complete block, split plots with four replications. Sludge and sand were applied as cover material to plots four times in a year with a thickness of 2 cm. No treatments were employed at control plots. Color, size, coverdness, number of shoots per unit area, shoot diameter, stolon diameter, number of stolon, weight of moving residual, weed rate, and plant and soil Ni and Zn accumulation rates were determined. As a result, the use of sludge did not have a significant adverse effect on plant properties. However, there have been notable Zn accumulations in soil and plant. The Zn accumulated in soil (3145.3 mg/kg) was higher than allowed limit values (150 - 200 mg/kg). Thus, legal regulations are needed on clean water treatment sludge for not exceeding allowable limit values.