Deneysel sepsis modelinde deferoksaminin akut böbrek hasarı üzerine etkisi
Effects of deferoxamine on acute kidney injury in experimental sepsis model
- Tez No: 888557
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN CESUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sepsis, yıl bazında 2.4 – 3.0/1000 vaka insidansı ile tüm dünyada giderek artan önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Klinik olarak sepsis hasta grubunda mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli faktörlerden biri akut böbrek hasarıdır. Deferoksamin ise; bir demir şelatörü ve serbest radikal temizleyicidir. Bu çalışmanın amacı sepsise bağlı gelişen akut böbrek hasarında antioksidan etkileri bilinen deferoksaminin (DFX) olası koruyucu etkilerini araştırmaktır. Deneysel sepsis modeli oluşturmak için lipopolisakkarit (LPS) uygulaması sık kullanılan güvenli bir yöntemdir. Bu kapsamda 30 Wistar Albino türü sıçan; kontrol grubu, LPS grubu, DFX+LPS grubu, LPS+DFX grubu, DFX grubu şeklinde 5 gruba ayrıldı. LPS grubuna 15 mg/kg dozunda LPS uygulaması yapılarak, böbrek dokusu ve kan örnekleri 24 saat sonrasında alındı. DFX+LPS grubuna 24 saat arayla 20mg/kg DFX uygulandı ve ikinci doz DFX ile LPS uygulaması yapılmıştır. 24 saat sonrasında doku örnekleri alınmıştır. LPS+DFX grubuna LPS uygulaması ile aynı anda DFX uygulaması yapılmıştır. 6 saat sonrasında ikinci doz DFX uygulaması yapılmış ve 18 saat sonra doku örnekleri alınmıştır. Biyokimyasal sonuçlar incelendiğinde; DFX uygulaması IL-6, MDA, NGAL, SOD, TNF, IL-1 ve GPx ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptandı. Histopatolojik incelemede Bowman kapsülü dilatasyonu ve tübüler epitel dejenerasyonunda DFX uygulamasının koruyucu etkileri gözlendi. Sonuç olarak sepsise bağlı gelişen akut böbrek hasarında deferoksaminin koruyucu etkileri olduğu kanaatine ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Sepsis is an increasingly important cause of mortality and morbidity all over the world, with an annual incidence of 2.4 – 3.0/1000 cases. Clinically, in the sepsis patient group; one of the most important factors affecting mortality and morbidity is acute renal failure. Deferoxamine is an iron chelator and free radical scavenger. The aim of this study is to investigate the possible protective effects of deferoxamine (DFX), which is known to have antioxidant effects, on sepsis-related acute kidney injury. Application of lipopolysaccharide (LPS) is a frequently used and safe method to create an experimental sepsis model. In this context, 30 Wistar Albino type rats were divided into 5 groups: control group, LPS group, DFX+LPS group, LPS+DFX group, DFX group. LPS was administered to the LPS group at a dose of 15 mg/kg and kidney tissue and blood samples were taken 24 hours later. In the DFX+LPS group, 20mg/kg DFX was administered every 24 hours and the second dose of DFX and LPS was administered. Tissue samples were taken after 24 hours. DFX application was applied to the LPS+DFX group at the same time as LPS application. The second dose of DFX was administered 6 hours later and tissue samples were taken 18 hours later. When examined in biochemical results; Statistically significant changes were detected in IL-6, MDA, NGAL, SOD, TNF alpha, IL-1 beta and GPx measurements with DFX application. In histopathological examination, protective effects of DFX application on Bowman capsule dilatation and tubular epithelial degeneration were observed. In conclusion; it has been concluded that deferoxamine has protective effects against acute kidney injury due to sepsis.