Deneysel sepsis modelinde poli (ADP-RİBOZ) sentaz (PARS) inhibisyonunun ileum morfolojisi ve bakteriyel translokasyon üzerine etkisi
  1. Tez No: 99060
  2. Yazar: İLTER ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET: Sepsis, sistemik inflamatuar yanıt sendromu (SIRS), multiorgan disfonksiyon sendromu (MODS) ve multiorgan sistem yetersizliği (MOSF) gibi durumlarda mortalite çok yüksek seyretmektedir. Sepsis patoflzyolojisinin tam olarak anlaşılmasına ve tedaviye yönelik deneysel çalışmalar yoğun bir şekilde sürmektedir. Çalışmamızda SIRS veya sepsisteki doku hasarında çok önemli rol oynadığı düşünülen poli(ADP-riboz) sentaz (PARS) enziminin 3-aminobenzamid ile inbibisyonunun MOSF'nin motoru olarak tanımlanan gastrointestinal kanaldaki histopatolojik değişiklikler ve bakteriyel translokasyon üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 28 adet 250 gr. ağırlığında erkek Wistar rat kullanılmıştır. Bir gecelik açlık sonrasında denekler 4 gruba ayrılmışlardır. Birinci gruba (Kontrol): sadece serum fizyolojik (n=6), 2. Gruba (Sepsis) lipopolisakkarit (E. coü endotoksini, n=8), 3. Gruba (Kontrol + 3-aminobenzamid) 3-aminobenzamid + 20 dakika sonra serum fizyolojik (n=6), 4. Gruba (Sepsis + 3-aminobenzamid) ise 3-aminobenzamid + 20 dakika sonra LPS verildi (n=8). Kullanılan maddelerin tümü intraperitoneal olarak verilmiştir. Altıncı saatin sonunda tüm deneklerden intramüsküler olarak uygulanan 50 mg/kg ketamin + 7 mg/kg Rompun anestezisi ile steril şartlarda kalplerinden kan örnekleri alındı. Daha sonra mikrobiyolojik inceleme için karaciğer, dalak ve mezenterik lenf nodu örnekleri alındı. Histopatolojik inceleme için ise ileumdan örnekler alındı ve % 10'luk formaldehide konuldu. Birinci (kontrol) ve 4. (sepsis + 3-aminobenzamid) gruplardan alman doku örneklerin hiçbirinde bakteri izole edilmedi. Üçüncü (kontrol + 3-aminobenzamid) gruptasadece 1 denekten alman örneklerde üreme oldu. ikinci (sepsis) grupta mezenterik lenf nodlannın altısında, karaciğer ve dalaktan alınan örneklerin ise dördünde üreme olduğu görüldü. Mezenterik lenf nodlarına (MLN) olan bakteri translokasyonu açısından 2. (sepsis) grup ile diğer gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05). Kan kültürlerinin ise hiçbirinde üreme tespit edilmedi. İleum örneklerinin histopatolojik değerlendirilmesinde 2. (sepsis) gruptaki deneklerin histopatolojik skoru diğer gruplara göre belirgin olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sepsis, systemic inlammatory response syndrome (SIRS), multiorgan disfunction syndrome (MODS) and multiorgan failure (MOF) are serious clinical problems with high mortality rates. Many experimental studies about the pathophysiology and treatment of sepsis have been performed. In our study, the role of poh/(ADP-ribose) synthetase (PARS) inhibitor, 3-aminobenzamide, on bacterial translocation and ileal histology was investigated in endotoxin- induced sepsis in 28 male Wistar rate (250-300 g) allocated into four groups. The first group, received intraperitoneal saline (control: 0,9 percent sodium chloride: n=6); the second group, intraperitoneal endotoxin {Escherichia coli lipopolysaccharide :n=8); the third group, intraperitoneal 3-aminobenzamide before 1 ml kg'1 saline (n=6); and the fourth group, intraperitoneal 3-aminobenzamide 10 minutes before endotoxin (n=8). Six hours later, rats were anaesthetized with intramuscular ketamine 50mg / kg and xylazine 7mg / kg. Under aseptic conditions blood samples were obtained by cardiac puncture, men liver, spleen, and mesenteric lymph node specimens were obtained. Samples of ileum were removed for histopathologic evaluation. Specimens were then cultured to determine the presence of colony forming units as an index of bacterial translocation. Intestinal sections were assessed and graded in a blinded manner. No colony forming bacteria could have been isolated from the samples obtained from the first and the fourth groups. In the second group the incidence of bacteria isolated MLNs was significantly higher than the other groups 0?