Geleneksel sanatların kripto NFT ile değerlendirilmesi
Evaluation of traditional arts with crypto NFT
- Tez No: 888558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CABİR AKKOYUNLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sanat dünyası, dijitalleşmenin etkisi altında önemli bir dönüşüm geçiriyor. Geleneksel sanatlar, özellikle kripto sanat ve Non-Fungible Token'lar (NFT'ler) aracılığıyla dijitalleşen bir çağda, benzersiz bir ilgi alanına sahip olmaya başlamıştır. Bu tezde, geleneksel sanat eserlerinin kripto NFT dünyasındaki değerlendirmesi ele alınacak, yöntem, amaç ve elde edilen sonuçlar açıklanacaktır. Araştırma, geleneksel sanat eserlerinin kripto NFT platformlarında nasıl değerlendirildiğini anlamak amacıyla kapsamlı bir literatür taramasını içermiştir. Ayrıca, sanat koleksiyoncuları, sanatçılar ve kripto para birimi uzmanlarıyla yapılan mülakatlar, geleneksel sanat eserlerinin dijitalleşmiş dünyada nasıl konumlandırıldığını daha iyi anlamak için gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, geleneksel sanat eserlerinin kripto NFT dünyasında nasıl değerlendirildiğini ve bu yeni dijital ekosistemde nasıl bir yer bulduğunu incelemektir. Geleneksel sanatın dijitalleşmiş varlıklara dönüşümü, sanat piyasasında nasıl bir etki yaratmış ve sanat eserlerinin dijitalleşmiş platformlarda nasıl bir değer kazandığını keşfetmek hedeflenmektedir. Bunuda değer kazanan coğrafi işaretler konusunda geleneksel sanatlarda bulunan halı kilim ve motiflerin ortam platformuna aktararak farklı bir bakış açısı sunarak geleneksel sanatların gelecek çağa aktarılmasına farklı bir yol denenecektir. Araştırma sonuçları, geleneksel sanat eserlerinin kripto NFT dünyasında değer kazanma potansiyelini ortaya koyacaktır. Geleneksel sanatın dijital varlık olarak dönüşümü, sanat piyasasının gelecekteki evrimine dair önemli bir öngörü sağlayabilir. Sonuç olarak, geleneksel sanat eserlerinin kripto NFT dünyasındaki değerlendirmesi, sanat dünyasının dijitalleşme sürecindeki dönüşümünü anlamak ve gelecekteki yönelimleri belirlemek açısından önemli bir alanı temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The art world is undergoing a significant transformation under the influence of digitization. Traditional arts, particularly in an era where digitization is facilitated through crypto art and Non-Fungible Tokens (NFTs), have begun to attract a unique interest. This article will address the evaluation of traditional art pieces in the crypto NFT world, elucidating the methods, purposes, and outcomes. The research encompasses a comprehensive literature review to understand how traditional art pieces are evaluated on crypto NFT platforms. Additionally, interviews with art collectors, artists, and cryptocurrency experts were conducted to better comprehend how traditional art pieces are positioned in the digitized world. The primary objective of this article is to examine how traditional art pieces are assessed in the crypto NFT world and how they find a place in this new digital ecosystem. The transformation of traditional art into digital assets aims to explore its impact on the art market and understand how artworks gain value in digitized platforms. Research findings will unveil the potential for traditional art pieces to appreciate in value in the crypto NFT world. The transformation of traditional art into digital assets may provide crucial insights into the future evolution of the art market. Furthermore, it will offer a profound understanding of how this transformation affects the value and accessibility of art pieces. In conclusion, the evaluation of traditional art pieces in the crypto NFT world represents a crucial field in understanding the transformation of the art world in the process of digitization and determining future trends.