Suriye'de kadınların sürdürülebilir kalkınması ve ekonomik güçlenmesini destekleyen projelerin analitik ağ süreci yöntemi ile tasarlanması ve değerlendirilmesi
Design and evaluation of projects supporting the sustainable development and economic empowerment of women in Syria with the analytical network process method
  1. Tez No: 888574
  2. Yazar: HASAN HARAC
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Suriye'de 2011 yılından sonra, sivil toplum kuruluşları, devletin ekonomik faaliyetlerdeki rolünü kaybetmesi ve toplumun dezavantajli kesimlerine yönelik destek sağlanamamasına yanıt olarak bu gruplara yönelik küçük projelerin sayısında ve finansmanında önemli artış oldu. Bu projeler, iş fırsatları sağlama, yaşam standartlarını yükseltme ve yerel ekonomik kalkınmayı teşvik etme konusunda etkili bir araç haline geldi. Mikro, küçük ve orta ölçekli projelerin hem mevcut istikrarsız ortamda hem de savaş sonrası yeniden inşa ve kalkınma döneminde özellikle kadınların ekonomiye destek vermesi ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi açısından oldukça önemli olduğu görülmektedir. Ayrıca, kadınların güçlendirilmesine yönelik proje ve programlarının arttırılması, kadınların toplumdaki statüsünü, ekonomik ve sosyal refahlarını da geliştirecektir. Suriye'deki kadınlar, ülkede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına etkili bir şekilde katkıda bulunma yeteneklerini olumsuz etkileyen, işe erişim ve siyasi katılım alanlarında büyük zorluklar yaşamaktadır. Bu nedenle, çalışma hem Suriye'de kadınların karşılaştığı ekonomik, insani, sosyal ve eğitimle ilgili sorunları araştırmakta hem de sürdürülebilir kalkınma bağlamında kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesini sağlayacak etmenleri analiz etmeye odaklanmaktadır. Araştırmada kadınların ekonomik hayata katılımını etkileyen fırsat ve zorlukları tespit etmekte ve Suriye'deki kadınlar için sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunacak etkili önlemlerin alınmasına yönelik yerel ve uluslararası düzeyde katkı sunacak projelerin boyutlarının uzman görüşleri ile tanımlanması ve Analitik Ağ Süreci yaklaşımıyla öncelikli alanların belirlenmesi hedeflenmektedir. Çalışma bölge hakkında çalışma yapan araştırmacılara ve politika uygulayıcılara önemli katkılar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Syria, after 2011, non-governmental organizations experienced a significant increase in the number and financing of small projects for these groups, in response to the state's loss of its role in economic activities and the lack of support for disadvantaged segments of society. These projects have become an effective means of providing job opportunities, improving living standards and promoting local economic development. It is seen that micro, small and medium-sized projects are very important both in the current unstable environment and in the post-war reconstruction and development period, especially in terms of women's support to the economy and the realization of sustainable development. In addition, increasing projects and programs for women's empowerment will improve women's status in society and their economic and social well-being. Women in Syria experience major challenges in accessing employment and political participation, which negatively impacts their ability to contribute effectively to achieving sustainable development in the country. Therefore, the study both investigates the economic, humanitarian, social and educational problems faced by women in Syria, and focuses on analysing the factors that will enable women's economic empowerment in the context of sustainable development. The research identifies the opportunities and challenges affecting women's participation in economic life, and aims to define the dimensions of projects that will contribute to taking effective measures at local and international levels to ensure sustainable development for women in Syria, with expert opinions, and to determine priority areas with the ANP approach. It is expected that the study will make significant contributions to researchers and policy makers studying the region.