Deneysel vazospazmda kan ve kan ürünlerinin vasküler kontraktibilite üzerine etkileri
- Tez No: 88862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN HADİ KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Şimdiye kadar yapılan deneysel vazospazm çalışmalarında kan ile uzun süre temasından sonra damarların kontraktibilitesindeki değişim incelenmemiştir. Deneysel olarak farklı sürelerde periarteryel kan ve kan ürünü varlığında common carotid arter (ACC) helikal sulplerinin doku banyosunda noradrenalin (NA) uyarıcılı cevaplarının incelenmesi planlandı. Çalışmada ortalama ağırlığı 2000-2500 gr. olan 90 tane melez, albino, erkek tavşan kullanıldı. Denekler, birinde test materyali olarak serum fizyolojik (SF), ikincisinde kan (TK), üçüncüsünde trombositten zengin plazmanın (TZP) kullanıldığı üç ana gruba bölündü. Bu grublar: 1, 3, 7, 14 ve 28 günlük izleme sürelerine göre beş alt gruba ayrıldı. Deneklerin ACC'Ieri açığa çıkarıldıktan sonra; kontrol grubunda damar çevresine 12 x 5 mm ebatlı silastik bir kılıf içersinde 0.3 mi SF ile 0.3 gr poliviynil alkol (PVA) karışımı; TK grubunda femoral arterden alınan 0.3 mi TK ve 0.3 gr PVA; TZP grubundaki deneklerde ise femoral arterden alınan kandan elde olunan TZP'dan 0.3 ml'sinin 0.3 gr PVA karışımı uygulandı. Bu şekilde test materyalinin periarteriyel sürekli teması sağlandı. Her üç gruptaki denekler 1., 3., 7., 14., 28. takip günleri sonunda denekler sakrrfiye edilerek ACC'Ieri helikal strip haline getirildi ve doku banyosunda izometrik kontraksiyon ölçücüye yerleştirildikten sonra noradrenalin uyarıcılı cevapların kasılma amplitüdleri (KA) ve platoya çıkma zamanları (PÇZ) ölçüldü. Vasküler kontraktibilite (VK)'nin en fazla TK uygulanan örneklerde azaldığı saptandı. TK uygulamasındakine benzer bir şekilde plazma ve içeriğinin de ilk günden başlayan ve giderek artan şekilde kontraktibiliteyi azalttığı belirlendi. Kontraksiyon amplitüdü en yüksek SF, en düşük TK uygulanan örneklerde gözlendi. Kan ve kan ürünlerinin arterle temas süresi ile kontraktibilite azalması arasında ters ilişki bulundu. Kontrol grubunda da KA ile ters orantılı olarak PÇZ azalması olduğu saptandı. VK, periarteryel olarak uygulanan kan ve kan ürününün temas süresi ile ters orantılı olarak azalmaktadır. Buna dayanarak, SAK sonrası serebral damarların çevresindeki kanın miktarına ve temas süresine bağlı olarak ortaya çıkan vasküler kontraktibilitedeki azalmanın serebral vasküler otoregülasyonu olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülebilir. Ortaya çıkan bu durumun aynı zamanda yerleşmiş bir vazospazmın ortadan kaldırılmasında kullanılan vazoaktif ilaçların neden yeterince etkili olmadığını da izah edebileceğini sanıyoruz.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY THE CHANGES OF VASCULAR CONTRACTIBILITY DUE TO VASOSPAZM INDUCED BY PERIARTERIAL WHOLE BLOOD AND THROMBOCYTE RICH PLASMA In the experimental vasospasm studies carried out so for, the changes of vascular contractibility after the contact with blood havent been research. We planned to study noradrenaline (NA) stimulated responces of common carotid artery (CCA) helical strips in tissue bath in the presence of periarterial blood and blood products in experimentally different periods. In this study, 90 hybrid, albino, male rabbits, average weight ranging 2000-2500 gr were used. The animals were divided into three groups. In the first group, saline as test material, in the second group, whole blood (WB), in the third group thrombocyte rich plasma (TRP) were used. These groups were divided into 5 sub-groups as to 1-3-7-14 and 28 days following periods. After the CCA of the animals were revealed, in control group, 0.3 ml saline + 0.3 gr PVA mixture in a silastic cuff 12x5 mm size an arter round, in WB group, 0.3 ml WB taken from femoral artery + 0.3 gr PVA, in TRP group, a mixture of 0.3 gr PVA + 0.3 ml TRP obtained from the blood taken from femoral artery were performed, in this way, continual contact of test material was provided periarterially. At the end of 1-3-7-14 and 28 follow-up days, the CCA of the animals were sacrified and transformed into helical strips, and placed to isometric contraction counter in tissue bath and then contraction amplitude (CA) of stimulated responses and the time up to plato (TUP) were evaluated. Vascular contractibility decreased most when the WB was applied. In the some way as WB application, it was observed that plasma and its content decreased contractibility beginning in the first day and continued so on. The highest saline as for CA was observed in the specimen applied the lowest WB. Reverse relationship was found between the contact period of blood and blood products with artery and contractibility decrease. In control group, CA and TUP changes were seen. A decrease in TUP was observed in reverse relationship with CA Periarterially, decrease of contractibility has been seen in reverse relationship with contact period of blood and blood products. We think that decrease in the vascular contractibility appearing according to the blood amount and the contact period of the blood in the surrounding of cerebral arteries will effect cerebral vascular outoregulatjon negatively after subarachnoid hemorrhage. We have the conclusion that this situation can explain why vasoactive drugs are not efficient in the treatment of developed vasospasm. ' 'softüüMJTASYON MEBKHl