Meme kanserli hastalarda meme ve kanser dokularında Wnt 1 gen tayini
  1. Tez No: 88863
  2. Yazar: SEBAHATTİN SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ABDULHALİK BALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Tıbbi Biyoloji, General Surgery, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
I- ÖZET Embriyonik gelişimin tamamlanması ve doku diferansiyasyonunda önemli bir role sahip olan Wnt gen ailesi, memelilerde en az 13 üyeye sahiptir. Bu gen ailesinden Wnt 2, Wnt 3 a, Wnt 4, Wnt 5a ve Wnt 7b'nin normal meme dokusu ve benign veya malign meme lezyonlan ile mukayese edildiğinde tümörlü dokularda farklı ekspresyonlannın olduğu gözlenmiştir. Onikinci kromozomun üzerinde yer alan Wnt 1 geni hücre yüzeyi ve/veya ekstrasellüler matriksle sıkıca birliktelik gösteren, sistemden zengin bir glikoprotein kodlar. Kırkdört kD ağırlığında olan bu proteinin reseptörleri veya hücre yüzey molekülleri henüz bilinmemektedir. Wnt 1 transkripsiyonu sadece yetişkin testisinde postmayotik spermatidlerde ve embriyolarda gelişmekte olan merkezi sinir sistemi hücrelerinde gösterilmiştir. Wnt 1 normalde meme glandlannda eksprese olmaz. Aktive olmuş Wnt 1 geni taşıyan transgenik farelerde, hiperplastik meme glandlannın geliştiği ve bu hayvanlarda sıklıkla meme adenokarsinomlarmın ortaya çıktığı gözlenmiştir. Diğer bir ifadeyle, farelerde Fare Meme Tümör Virüsünün proviral insersiyonuyla aktif hale gelen Wnt 1 onkogeninin, meme kanser oluşumuyla ilgili basamaklarda etkili olduğu, hem invivo, hem de invitro çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu çalışmada fare meme dokusu yerine insan neoplastik meme dokularıyla Wnt 1 transkripsiyonu arasındaki ilişki araştırıldı. Bu amaçla Wnt 1 geninin messenger RNA'lanndan komplamenter DNA' lar (cDNA), RT-PCR tekniği ile milyonlarca kez çoğaltılması hedeflenerek bu genin transkripsiyonuna bakıldı. Neoplastik meme dokusuna sahip 30 hastadan biopsi veya mastektomi esnasında, neoplastik doku ve 5cm uzağındaki normal dokudan alman parçalar sıvı azot içerisinde donduruldu. Neoplastik ve aynca normal dokulardan total RNA'lar guanidyum tiyosiyanat yöntemi ile saflaştınldı. Oligo (dT) primeri ile mRNA'lardan birinci cDNA'lann sentezinden sonra Wnt 1 geninin spesifik primerleri kullanılarak 309 bp'lik PCR ürünü çoğaltılmaya çalışıldı. PCR-ürünleri %2'lik agaroz jelde yürütüldü ve etidyum bromür ile ultra viole ışık altında görünür hale getirilerek fotoğrafları çekildi. Tüm hastaların normal meme dokuları ile 7 benign neoplastik meme dokularında Wnt 1 transkripsiyonuna rastlanmadı. Malign neoplastik dokuya sahip 23 hastanın sadece ikisinin neoplastik dokusunda Wnt 1 transkripsiyonuna ait 309 bp'lik band elde edildi.Sonuç olarak meme kanserlerinde diğer bir kısım genlere ilave olarak Wnt 1 gen transkripsiyonunun da dikkate alınabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
n-SUMMARY Wnt gene family which has at least 13 members, has an important role on embriyogenesis in mammalians. It was shown that Wnt 2, Wnt 3 a, Wnt 4, Wnt 5 and Wnt 7 have different expression in breast tumors compared to normal breast tissue or benign tissues. Wnt 1, which is found on 12th chromosome, encodes a glicoprotein, which is rich in cystein. This protein weights 44 kD. Wnt 1 transcription is only shown in postmayotic spermatids and central nervous system cells in embriyo. In normal conditions Wnt 1 does not show expression in breast glands. Transgenic mices, which have activated Wnt 1 gene, shows hyperplastic glands and frequent adenocarcinomas. In vivo and in vitro it was shown that activation of Wnt 1 by mouse mammary tumor virus has an important role on breast carcinogenesis in rats. To research the relationship betweeen neoplastic breast tissues and Wnt 1 transcription, biopsies from neoplastic and glanduler tissues were obtained from 30 patients. All normal breast and 7 benign neoplastic tissues did not show transcription. Two of twenty three patients with malignent disease showed Wnt 1 transcription. In conclusion Wnt 1 gene may be helpfull in following the prognosis of breast cancer beside the other genes. T.c. YÜKSEKÖBRETIM KUHuu BQKUttANTftSYOti MEBK&2*