Akut stroklu hastalarda hiperkortizolizm ile beyin disfonksiyonu ve klinik bulgular arasındaki ilişki
- Tez No: 88861
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
özet 45 7. ÖZET Bu çalışmada iskemik strokta Mperkortizolizmin nedeninin santral mı yoksa periferik mi olduğunu ve hastaların kognitif fonksiyonlan, günlük yaşam aktiviteleri ve lezyonun arteryel dağılımı ile hiperkortizolizm arasmda bir ilişki olup olmadığım araştırdık. Stroktan sonra ilk dört gün içinde bazal, adrenokortikotropik hormon stimülasyon testi (ACTHST), deksametazon supresyon testi (DST) sonrası kortizol düzeyleri ölçüldü. Hastaların günlük yaşam aktiviteleri Barthel indexi (Bİ), kognitif fonksiyonlar“Mini Ruhsal Durum İncelemesi”(MRDİ) kullanılarak tedaviden önce (Tö) ve (Ts) değerlendirildi. Sonuçlar, benzer yaştaki kontrollerin sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Stroklu hastalarda DST sonrası kortizol düzeyleri (13.33+12.87 p,g/dl) kontrol grubuna göre (2.34±1.19 ng/dl) anlamlı olarak yüksekti (p < 0.003). Hastaların % 60'ı deksametazonla suprese olmadı. ACTHST sonrası 30. ve 60. dakikalardaki kortizol düzeyleri de (32.13+13.55 ng/dl ve 39.17Ü3.39 u.g/dl sırasıyla) kontrol grubuna göre (17.87±7.70 ng/dl ve 23.00±8.44 ng/dl sırasıyla) anlamlı olarak yüksekti (p < 0.001 ve p = 0.0002 sırasıyla). Nonsupressörlerin Tö ve Ts MRDİ skorları (8.11+5.11 ve 13.72±5.70 sırasıyla) supressörlere göre (20.5+5.02 ve 23.58±3.48 sırasıyla) anlamlı olarak düşüktü (her ikisi için p < 0.0001). Tö ve Ts Bİ skorlanyla DST sonrası kortizol düzeyleri arasında negatif bir ilişki vardı (r = -0.81 ve r = -0.86 sırasıyla, p < 0.0001 her ikisi için). Kortizol seviyeleri büyük arter dağılımları arasmda istatiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi.özet 46 Sonuç olarak strok'un erken döneminde kortizol ekseninin hem santral hem de periferik seviyelerinde bozukluklar vardır ve hiperkortizolizm belirgin bir şekilde hşrn kognitif hem de motor fonksiyon bozuklukları ile beraberdir.
Özet (Çeviri)
Summary 47 8. SUMMARY In this study, we searched if hypercortisolism is of central or peripheral origin; and if there is an association of the patients cognitive functions, daily activities and arterial distribution of the lesion with hypercortisolism in ischemic stroke. In the first four days after stroke these Cortisol levels were measured after basal, adrenocorticotropic hormone stimulation test (ACTHST) and dexamethasone suppression test (DST). Before treatment (BT) and after treatment (AT), daily activites of the patients were measured by using Barthel Index (BI) and cognitive functions by using“Mini Mental State Test”(MMST). The results were compared r with the results of the controls of the similar ages.