Politicians, parties, and tenure: How public procurements are affected in Turkey on municipality level
Siyasetçiler, partiler, görev süreleri: Türkiye'de belediye düzeyinde kamu ihaleleri nasıl etkileniyor?
  1. Tez No: 888639
  2. Yazar: MUSTAFA CANER KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırmada, Farkların Farkı (Difference-in-Differences) yöntemi kullanılarak büyükşehir belediyelerini yöneten partinin değişmesinin ihalelere etkisi inceleniyor. Yöneten partinin degiştiği belediyelerle diğer belediyeler ihale verisi kullanılarak karşılaştırılıyor. Sonuçlara göre yeni seçilen belediye başkanları digerlerine göre çoğu parametrede daha iyi performans gösteriyor. Bu başkanlar diğerlerine göre daha çok mücadeleci ve şeffaf ihale yöntemleri kullanırken, tasarrufu da arttırıyor. Daha önce güç istismarıyla ilişkilendirilmiş mekanizmalarda neredeyse hiç degişiklik gözlenmiyor, ancak bu tezde incelenen dönemde istismar amaçlı kullanılmamış olabilirler. Genel olarak belediyeyi yöneten partinin değişiminin daha iyi çıktılar ortaya koydugu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research uses the Difference-in-Differences method to study the impact of a ruling party change in a metropolitan municipality on procurements. Municipalities with a change in the ruling party were compared with the others according to the procurement contract data from Turkey. Results show that cities with newly elected mayors perform better than others in most parameters. They use competitive and transparent methods more, and additionally make more savings. Little to no differences were found in mechanisms that have been previously associated with abuse of power, but abuse may not be the case in the period that has been inspected in this thesis. Overall, it can be said that the ruling party change resulted in better outcomes in the matter of procurements.