Tracing the resistance: Performative strategies against hate speech based on sexual identity in Türkiye
Direnişin izini sürmek: Türkiye'deki cinsel kimliğe dayalı nefret söylemine karşı performatif stratejiler
  1. Tez No: 888638
  2. Yazar: İREM SUMRU MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı nefret söylemine karşı queer bireylerin geliştirdiği performatif stratejileri incelemektedir. Queer feminist bir teorik çerçeve benimseyerek, kırılganlık, politik aktörlük ve performativitenin kesişimselliğini araştırmaktadır. Toplumsal cinsiyet karşıtı söylemlerin yoğunlaştığı ve nefret söyleminin aşırı görünür hale geldiği bir arka plan karşısında, bu çalışma, söylemsel şiddetin makropolitik atmosferi ile günlük yaşamın mikro gerilimleri arasındaki ilişkiyi vurgulamaktadır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar ve saha gözlemlerinin anlatı analizi, üç ana temayı öne çıkarır. İlk olarak, yaralanmanın sınıfsallığını ortaya koyar ve nefret söyleminin yaralayıcı gücünden kişilerin kendilerini uzaklaştırma yeteneğini ifade etmek için fildişi bakış kavramını önerir. İkinci olarak, çok boyutlu ayrımcılık anlatılarında ortaya çıkan dayanıklılık araçlarını inceler ve kırılganlığın yıkıcı potansiyelini vurgular. Son olarak, güvenli alan kavramı fiziksel olarak belirlenmiş bir alandan ziyade, daha soyut bir kavram olarak her anlatıda kendini gösterir ve cinselliği politize eden performatif müdahalelere işaret eder. Bu çalışma, nefret söylemi örneklerini sadece kaydetmekten ziyade, Türkiye'deki queer bireylerin çeşitli günlük yaşamlarını ön plana çıkararak kırılganlığı direnişe dönüştürme potansiyelini açığa çıkarmanın peşine düşer. Yalnızca yasal veya psikolojik yaklaşımlara dayanmak yerine, queer öznelerin siyasi failliğini kabul eden bir yaklaşım geliştirmenin öneminin altını çizer. Bu çalışma, nefret söylemine karşı direniş ve güçlenme için yaratıcı olanaklar ekleyerek nefret söylemi literatürüne katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the performative strategies that queer people establish against hate speech based on sexual orientation and gender identity. Adopting a queer feminist theoretical framework, it investigates the intersectionality of vulnerability, political agency, and performativity. Set against a backdrop of intensifying anti-gender discourses and hyper-visibility of hate speech, this study emphasizes the relationship between the macropolitical atmosphere of discursive violence and the micro tensions of everyday life. The narrative analysis of semi-structured in-depth interviews and fieldwork observations highlights three main themes. Firstly, it reveals the class disposition of the wound and proposes the conceptualization of the ivory gaze to express the ability to distance oneself from the wounding force of hate speech. Secondly, it examines the endurance toolkits that emerge in narratives of multidimensional discrimination, highlighting the subversive potential of vulnerability. Lastly, safe space appears as a distinct pattern in every narrative, not as a physically determined space but as a more abstract concept that draws attention to performative interventions politicizing sexuality. This work not only records instances of hate speech but also reveals the potential to transform vulnerability into resistance by foregrounding the diverse daily lives of queer individuals in Turkey. It underscores the importance of developing an approach by recognizing queer subjects' political agency rather than relying solely on legalistic or psychological approaches. It contributes to the hate speech literature by adding creative possibilities for resistance and empowerment in the face of hate speech.