A Study on the assessment of project-specific political risk of a foreign direct investment in the electronics industry in Turkey
  1. Tez No: 13970
  2. Yazar: ŞULE FUNDA HUTCHİNGS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Türkiye'de Elektronik Sanayiinde, bir Direkt Yabancı Yatırımın, Projeye-Özgü Politik Riskinin Değerlendirilmesi Üzerine bir Çalışma Ş. Funda Hutchings İşletme Yüksek Lisans Mayıs, 1990 Enflasyon, işsizlik ve ödemeler dengesi açıkları her zaman Türkiye'nin gelişme yolundaki engelleri olmuştur. Ekonomistler, politikacılar ve diğer ilgililer bu problemlerin çözümünün yatırımları ve ihracatı geliştirmek ve memlekete giren dövizi arttırmak olduğunda birleşmektedirler. Bu noktadan yola çıkarak son on yıl içerisinde yabancı yatırımlara artan bir Önem verilmiştir. Türkiye'nin yabancı yatırım politikası 1980 başlarından beri önemli ölçüde değiştirilmiştir. Gerçekten de, Türkiye'ye yabancı sermaye akımında 1980 ve 1989 seneleri arasında önemli bir artış olmuştur, fakat dünyadaki rakamlarla karşılaştırıldığında, dünya kapital hareketleri arasında Türkiye'nin payı hala tatmin edici değildir.Politik ortam ve geleceği yabancı yatırımcılar için çok önemlidir. Hiçbir yatırım kendisini içinde bulunduğu ülkenin politik ortamından soyut- layamaz ve ülkeye, firmaya ve projeye göre değişen derecelerde, politik olayların etkilerine maruz kalır. Politik olayların istenmeyen etkiler, veya riskleri, yabancı yatırım kararlarında önemli rol oynar. Bu gerçekle, Türkiye'nin yabancı yatırım rakamları, arasındaki mantıksal bağlantı, nihayetinde bizi Türkiye'nin politik riskliliğinin değerlendirilmesine götürecektir. Türkiye politik olarak ne kadar risklidir? Bu çalışmanın başlan gıç noktası bu sorudur. Politik riskliliği düşündüğümüz zaman, anlamlı bir risk değerlendirmesine varabilmek için, riske maruz kalabilecek firma veya projeyi tanımlamamız lazımdır, çünkü yabancı bir memlekette bir hamburger bayii ile bir petrol çıkarma şirketi aynı risklerle karşılaşmazlar. Bütün sektörler arasında, diğer endüstrilerin çekirdek teknolojisi olması ve süratle artan uluslararası bağları nedeni ile, elektronik sanayii bu çalışmanın konusu olarak seçilmiştir. Gerçekten de 1989 yılı sonu itibarı ile Türkiye'de imalat sanayiinde mevcut yabancı sermaye arasında ikinci büyük yüzde elektronik sanayiine aittir. Bu çalışmada muhtemel politik riskler ve onların nedenleri incelenecek ve Türkiye'nin, elektronik sanayiindeki varsayımsal bir yatırıma ilişkin toplam riski bulunacaktır. Bu çalışma özü itibarı ile bir araştırma niteliğindedir, herhangi bir hipotezi test etmemektedir ve Türkiye'deki yabancı yatırım ortamını politik bir perspektiften analiz etmeye yöneliktir. Risklerin idaresi, ki aslında bütünüyle ayrı fakat ilgili bir konudur, bu çalışmanın kapsamına girmemektedir. vx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study on the Assessment of Project-Specific Political Risk of a Foreign Direct Investment in the Electronics Industry in Turkey S. Funda Hutchings Master of Business Administration May, 1990 Inflation, unemployment and balance of payment deficits have always been Turkey's fundamental obstacles on the way to development. Economists, politicians and other related people agree that the solution to these problems is to enhance investments and exports and increase the foreign exchange income of the country. Starting from this point, foreign investments have been given an increasing importance for the last ten years. Turkish foreign investment policy has been significantly changing since the early 1980 's. In fact, there has been a considerable increase in the foreign capital flow to Turkey between the years 1980 through 1989, but when compared to global figures, Turkey's share in the world capital movements is still unsatisfactory. Political environment and its future is of prime interest to international investors. No investment can isolate itself from the political iiienvironment of the country it operates in and suffer from the impacts of political events in varying degrees depending upon the country, firm and/or project involved. The undesired effects of the political events or risks, play an important role in foreign investment decisions. A logical connection between this fact and Turkey's foreign investment figures will eventually lead to the evaluation of Turkey's political riskiness. How risky is Turkey politically? It is from this question that we begin this study. When we think about political riskiness, we need to specify the company or project which may be exposed to the risks, in order to arrive at a meaningful risk assessment, since a hamburger franchise does not face the same risks as a petroleum extraction company in a host country. Among all the sectors, the electronics industry is chosen as the subject of this study because of its significance as a core technology for other industries and its rapidly growing international linkages. In fact, electronics constitutes the second highest percentage of present foreign capital in Turkey's manufacturing sector as of the end of 1989. In this study, the probable political risks and their causes will be examined and overall riskiness of Turkey with regard to a hypothetical direct foreign investment in the electronics industry will be arrived at. This study is exploratory in nature, not testing any hypothesis, and is intended to analyze the foreign investment environment in Turkey from the political perspective. The management of risks is not included in this study and is, in fact, a completely different but relevant subject. iv