Geçiş şartlı periyodik kesirli sturm-liouville problemleri
The periodic fractional sturm-liouville problem with transmission condition
  1. Tez No: 888688
  2. Yazar: DİLEK BİLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KABLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM BALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kesirli Sturm-Liouville problemleri, klasik Sturm-Liouville teorisinin kesirli türevler kullanılarak genelleştirilmiş versiyonlarıdır. Bu tezde Sturm-Liouville problemlerinin spektral analizi, kesirli analizin tarihsel gelişimi ve geçiş şartlı kesirli periyodik Sturm Liouville problemleri incelenmiştir. Bununla birlikte klasik Sturm-Liouville problemlerinin spektral teorisi detaylı bir şekilde ele alınmış ve temel teoremler sunulmuştur. Aynı zamanda kesirli analiz için gerekli olan temel fonksiyonlar tanıtılmış, kesirli türev ve integral kavramları detaylandırılmıştır. Son olarak geçiş şartı ile birlikte verilen periyodik sınır şartlarına sahip, kesirli Sturm-Liouville denklemine odaklanılmış ve bu problemin spektral teoremleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fractional Sturm-Liouville problems are generalized versions of classical Sturm Liouville theory using fractional derivatives. In this thesis, spectral analysis of Sturm Liouville problems, historical development of fractional analysis and fractional periodic Sturm-Liouville problems with transition conditions are examined. In addition, the spectral theory of classical Sturm-Liouville problems is discussed in detail and basic theorems are presented. At the same time, the basic functions required for fractional analysis are introduced, fractional derivative and integral concepts are detailed. Finally, the focus is on the fractional Sturm-Liouville equation with periodic boundary conditions given with transition conditions and the spectral theorems of this problem are proved.