Kronik etanol tüketiminin puberta dönemi boyunca sıçan testislerinde insulin-like growth factor-I (IGF-I) reseptörlerine etkisinin immunohistokimyasal yöntemle incelenmesi
Investigation on the effect of chronic ethanol consumption on insulin-like growth factor-I (IGF-I) receptors in rat testes during puberty period by immunohistochemical method
  1. Tez No: 118265
  2. Yazar: ARTAY YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE YAKIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET IGF-I (Insulin-like growth factor-I), testislerin gelişmesi boyunca ve fonksiyonunda önemli rol oynadığı düşünülen bir büyüme faktörüdür. Bunun yanında etanol dişi ve erkek sıçanların yanında insanlarda da gonadal bir toksin olarak bilinmektedir. Bu çalışmada kronik olarak verilen etanolun puberta dönemi boyunca sıçanların testisi erindeki IGF-IR (IGF-I receptor) 'lerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Sıçanlar kontrol, eş besleme ve etanol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı ve gelişmelerinin 25. gününde deneye başlatıldı. Etanol grubuna içme suyunda %15 etanol içeren sıvı verildi. Puberta dönemlerine göre 35. gün, 41. gün, 50. gün ve 70. günde deneyler sonlandırıldı. Etanol grubundaki sıçanlarda deney süresi boyunca yaklaşık 12g/kg/gün etanol tüketimi gerçekleşti. Serum testosteron değeri etanol grubunda 35. günde eş besleme grubuna yakın iken, 70.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation on the Effect of Chronic Ethanol Consumption on Insulin-Like Growth Factor-I (IGF-I) Receptors in Rat Testes During Puberty Period by Immunohistochemical Method IGF-I (Insulin-like growth factor-I), a growth factor, which is considered to play an important role during testicular development and function. Besides, the ethanol is a gonadal toxin in men, as well as male and female rats. In this study it's aimed to investigate the effects of chronic ethanol consumption on IGF-IR (Insulin-like growth factor-I receptor) in the rat testes. The rats were seperated into three groups as control, pair fed and ethanol exposed group. The experiment was started at the day of postnatal 25. The drinking water including 15% ethanol was administered to the ethanol group rats. The experiments were ended at the day of 35, at the day of 41, at the day of 50 and at the day of 70 according to their puberty period. During the experimental period, the ethanol exposed group consumed ethanol approximately 12g/kg/day.