Efficiency in energy consumption IoT devices
IoT cihazlarının enerji tüketiminde verimlilik
- Tez No: 888709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tez, hiyerarşik kümelemede uygun bir bağlantı yöntemi seçmenin önemini tartışmakla ilgilidir ve“k-merkezli bağlantı”adı verilen yeni bir yaklaşımı tanıtmaktadır. Bu yeni yöntem, kümeler arasındaki farklılığın nasıl ölçüleceğini yeniden tanımlayarak geleneksel bağlantı yöntemlerinin sınırlamalarını gidermek üzere tasarlanmıştır. Yalnızca küme merkezlerine odaklanmak yerine,“k-merkez merkezi bağlantısı”yaklaşımı, her küme içindeki k veri noktası çiftleri arasındaki, kümenin merkezine yakınlıklarına göre seçilen ortalama mesafeyi dikkate alır. Makale ayrıca bu yaklaşımın toplayıcı kümelemeyle entegrasyonunu da araştırıyor. Ampirik değerlendirmeler,“k-merkezli bağlantı”yaklaşımının tek bağlantı, tam bağlantı, ortalama bağlantı, ortalama bağlantı, ağırlık merkezi bağlantısı ve Ward yöntemi gibi yerleşik bağlantı yöntemlerinden daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Bu yenilik, hiyerarşik kümelemede önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor; gelişmiş kümeleme sonuçları ve daha fazla çok yönlülük sunuyor ve çeşitli alanlardaki etkinliğine yönelik güçlü ampirik destek sunuyor.
Özet (Çeviri)
The thesis is about discussing the importance of selecting an appropriate linkage method in hierarchical clustering and introduces a novel approach called the“k-centroid link.”This new method is designed to address the limitations of traditional linkage methods by redefining how dissimilarity is measured between clusters. Instead of focusing solely on cluster centers, the“k-centroid link”approach considers the average distance between pairs of k data points within each cluster, chosen based on their proximity to the cluster's center. The article also explores the integration of this approach with agglomerative clustering. Empirical assessments demonstrate that the“k-centroid link”approach outperforms established linkage methods like single link, complete link, average link, mean link, centroid link, and the Ward method. This innovation represents a significant advancement in hierarchical clustering, offering improved clustering results and greater versatility, with strong empirical support for its effectiveness across various domains.