Design of a new wireless 3-lead ECD device based on raspberry pi
Raspberry pi tabanlı kablosuz yeni bir 3-kanal EKG cihazı tasarımı
  1. Tez No: 888725
  2. Yazar: EMAN ALNASER ALABDULRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN İŞLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aritmi ile ilgili hastalıklar, global olarak kardiyak ölümlerin önemli bir nedenidir. Araştırmalar, aritminin ani kalp ölümü sendromu gibi ciddi kalp rahatsızlıklarının riskini artırabileceğini göstermiştir.Erken aritmi tespiti zordur, bu durum olumsuz sonuçlara yol açabilir ve uygun maliyetli bir tanı aracının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Elektrokardiyogram (EKG), atriyal fibrilasyon ataklarının temel tanı aracı olarak kullanılan non-invaziv bir tekniktir.Elektrotlar vücudun farklı noktalarına yerleştirilerek bilgi kaydedilir. Temizlenmiş bir EKG sinyali, kalp hastalıklarının elektrofizyolojisi ve olası iskemik değişiklikler hakkında gerekli bilgileri sağlar. Kalbin ve kardiyovasküler sistemin fonksiyonel yönleri hakkında değerli bilgiler sunar. Bu araştırma, yeni bir EKG cihazı tanıtmayı amaçlamaktadır. Önerilen cihaz, EKG okumalarını izlemek için kişiselleştirilmiş bir mobil uygulamaya sensörleri bağlayan Raspberry Pi 4 modülü kullanır. Cihaz, Paroksismal atriyal fibrilasyon epizotlarını hızlı bir şekilde tespit etmek için özel olarak tasarlanmıştır. AD8232 kalp hızı sensörü aracılığıyla gerçek zamanlı EKG sinyallerinin gösterimi, Python yazılımı ile başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Arrhythmia-related disorders are a significant contributor to cardiac fatalities globally. Research has indicated that arrhythmia can also increase the risk of severe heart conditions such as Sudden Cardiac Death (SCD) syndrome. Early arrhythmia detection is challenging, leading to adverse outcomes and highlighting the necessity for an affordable diagnostic tool. Electrocardiogram (ECG), a noninvasive technique, is a primary diagnostic tool for atrial fibrillation attacks. Electrodes are placed in different configurations on the body's surface to record the information. A cleaned ECG signal provides necessary information about the electrophysiology of heart diseases and possible ischemic changes. It offers valuable information about the functional aspects of the heart and cardiovascular system. This research aims to introduce a new ECG device. The proposed device is a portable ECG device that detects Arrhythmias. The device utilizes a Raspberry Pi 4 module as its core component, linking the sensors to a personalized mobile app for monitoring ECG readings. It has been specifically designed to detect episodes of Paroxysmal atrial fibrillation quickly. The real-time showcasing of ECG signals, facilitated by the AD8232 heart rate sensor, has been successfully implemented through Python software.