Antalya koşullarında yem bezelyesi (Pisum sativum L.) hatlarının bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some agronomic characteristics of fodder pea (Pisum sativum L.) lines in Antalya conditions
- Tez No: 888724
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN, DOÇ. DR. BİLAL AYDINOĞLU, DOÇ. DR. MEHMET ÖTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma; USDA (A.B.D.)'den getirilen 6 yem bezelyesi (Pisum sativum L.) hattı ile Taşkent ve Arda çeşitlerini Antalya sahil koşullarında agronomik ve morfolojik olarak incelemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında 2022-2023 sezonunda kurulmuştur. Araştırmada; çiçeklenme gün sayısı 49.67 ile 50.67 gün, bitki boyu 78.67 ile 117.33 cm, bitkide bakla sayısı 7.00 ile 17.33 adet, baklada tane sayısı 4.33 ile 8.33 adet, yeşil ot verimi 778.70 kg/da ile 2468.21 kg/da, kuru ot verimi 304.32 kg/da ile 709.83 kg/da, tane verimi 38.92 kg/da ile 107.94 kg/da, kuru madde oranı %26.31 ile % 44.82, biyolojik verim 228.00 kg/da ile 818.49 kg/da, bin tane ağırlığı 107.83 g ile 151.83 g, yeşil ot ham protein oranı , %18.92 ile %23.81 ve tohum ham protein oranı %20.08 ile %22.74 arasında bulunmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, yem bezelyesinin Antalya sahil koşullarında kısa vejetasyon süresiyle başarılı sonuçlar verdiği ve yurtdışından temin edilen hatların adaptasyonunun da tescilli çeşitlerle rekabet edebileceği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Morfolojik özellikler, Verim, Yem Bezelyesi, (Pisum sativum L.) JÜRİ: Prof. Dr. Mehmet ARSLAN Doç. Dr. Bilal AYDINOĞLU Doç. Dr. Mehmet ÖTEN
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the agronomic and morphological characteristics of 6 forage pea (Pisum sativum L.) lines from USA and Taşkent and Arda varieties under Antalya coastal conditions. The trial was set up as randomized complete block design with 3 replications in research area of Department of Field Crops of Agriculture Faculty in Akdeniz University in 2022-2023 growing seasons. In the present study; number of days to flowering is 49.67 to 50.67 days, plant height is 78.67 to 117.33 cm, number of pods per plant is 7.00 to 17.33, number of grains per pod is 4.33 to 8.33, herbage yield is 778.70 kg/da to 2468.21 kg/da, hay yield is 304.32 kg/da with 709.83 kg/da, grain yield between 38.92 kg/da and 107.94 kg/da, dry matter rate between 26.31% and 44.82%, biological yield between 228.00 kg/da and 818.49 kg/da, thousand grain weight between 107.83 g and 151.83 g, herbage crude protein ratio was found between 18.92% and 23.81% and seed protein ratio was found between 20.08% and 22.74%. According to the results obtained in the study, it was seen that forage peas gave successful results with a short vegetation period in Antalya coastal conditions and that the adaptation of lines obtained from abroad could compete with registered varieties. KEYWORDS: Forage pea, (Pisum sativum L.) Morphological characteristics, Yield, COMMITTEE: Prof. Dr. Mehmet ARSLAN Assoc. Prof. Dr. Bilal AYDINOĞLU Assoc. Prof. Dr. Mehmet ÖTEN