Futbol kulübü yöneticilerinin düşünme ihtiyacı düzeylerinin incelenmesi
Examining the thinking need levels of fottball clup manager
  1. Tez No: 888726
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma futbol kulübü yöneticilerinin düşünme ihtiyacı düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmaya 145 erkek futbol kulübü yöneticisi katılmıştır. İki bölümden oluşan anket formunun birinci bölümünde katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak için“kişisel bilgi formu (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, yöneticilikte toplam çalışma süresi ve kulüpteki görev)”, ikinci bölümünde ise Cacioppo ve Petty (1984) tarafından geliştirilen ve Gülgöz ve Sadowski (1995b) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Düşünme İhtiyacı Ölçeği (Need For Cognition Scale) kullanılmıştır. Futbol kulübü yöneticilerinin verdikleri cevaplar üzerinden yapılan güvenirlik analizine göre ölçeğinin iç tutarlılığını gösteren Chronbach Alfa katsayısı α =.785 olarak bulunmuş ve yüksek düzeyde güvenirliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Anket katılımcılara Google form veya yazılı materyal olarak sunulmuştur. Katılımcıların verdikleri cevaplardan elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları, standart sapma ve standart hataları, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada uygulanan anket uygulamasından elde edilen veriler %95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda 30 yaş ve altındaki yaşlarda bulunan spor yöneticilerinin 31 ve 49 yaş arasındaki tüm kategorilere göre daha çok düşünme ihtiyacına sahip oldukları görülmüştür. Araştırmanın diğer değişkeni olan eğitim durumuna göre spor yöneticilerinin düşünme ihtiyacı düzeyleri incelendiğinde de anlamlı farklar bulunmuş ve farkın nereden kaynaklandığını anlayabilmek için yapılan değerlendirmede üniversitelerin lisans bölümü mezunlarının ilköğretim ve lise mezunlarına göre düşünme ihtiyaçlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonuçları yöneticilikte çalışma süresi değişkeni dikkate alınarak incelendiğinde çalışma yılının spor yöneticilerinin düşünme ihtiyaçları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Spor yöneticisi, düşünme ihtiyacı
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the thinking need levels of football club managers. Survey method was used to collect research data. 145 men's football club managers participated in the research. In the first part of the two-part survey form,“personal information form (gender, age, education level, total working time in management and position in the club)”was used to reach the demographic information of the participants, and in the second part, developed by Cacioppo and Petty (1984) and Gülgöz and Sadowski (1984). The Need For Cognition Scale, adapted into Turkish by 1995b), was used. According to the reliability analysis conducted on the answers given by the football club managers, the Chronbach Alpha coefficient, which shows the internal consistency of the scale, was found to be α = .785 and it was determined to have a high level of reliability. The survey was presented to participants as a Google form or written material. Arithmetic means, standard deviations and standard errors, minimum and maximum values of the data obtained from the answers given by the participants were calculated. The data obtained from the survey applied in the research were evaluated at 95% confidence interval and 0.05 significance level. As a result of the research, it was seen that sports managers aged 30 and under had a greater need to think than all categories between the ages of 31 and 49. When the thinking need levels of sports managers were examined according to their educational status, which is the other variable of the research, significant differences were found, and in the evaluation made to understand where the difference came from, it was seen that the thinking needs of university undergraduate graduates were higher than primary and high school graduates. When the results of the research were examined by taking into account the variable of working time in management, it was seen that the working year did not have any effect on the thinking needs of sports managers. KEYWORDS: Sports Manager, Need for think