Detection of abnormal skin tissues with impedance mapping approach using EIT techniques
EIT tekniklerini kullanarak empedans haritalama yaklaşımı ile anormal cilt dokularının tespiti
- Tez No: 888730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İSTANBULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Cilt yüzeyi dış ortamla doğrudan temas halinde olan ve zararlı dış etkilere en çok maruz kalan organdır. Zararlı etkiler ciltte istenmeyen ve kontrolsüz çoğalabilen anormal doku oluşumuna sebep olmaktadır. Sağlıklı cilt dokusundan farklı elektriksel özellikler sergileyen bu istenmeyen dokuların erken teşhisi ve takibi oldukça önemlidir. Elektriksel empedans tomografisi bu farklılaşmış dokuların görüntülenmesine yönelik kullanılan yöntemlerdendir. Bu tez, ciltte oluşan farklılaşmış dokuların tespitine yönelik geliştirilen elektriksel empedans temelli ölçüm ve görüntüleme sistemi sunmaktadır. Sistem, deneysel çalışmalar yapılmadan önce COMSOL MULTIPHYSICS ve EIDORS gibi platformlarda simüle edilmiştir. Deneysel çalışma için sağlıklı ve anormal doku bulunduran cilt modellerini temsil eden rezistif bir phantom modeli oluşturulmuştur. Özgün bir şekilde tasarlanan halkasal düzendeki 32 elektrotlu ölçüm sistemi elektronik donanım kısmı ile entegre edilmiştir. Ölçüm sonucu elde edilen veriler görüntü oluşturma aşamasında kullanılmıştır. Önerilen özgün elektrot tasarımı ile elde edilen verilerden anormal doku görüntüsünün yüksek çözünürlükte ve doğrulukta oluşturulması amaçlanmıştır. Simülasyonlardan ve deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve önerilen sistemin ciltte oluşan anormal bir dokunun yerinin tespitini yüksek doğrulukta yapabildiği sonucuna varılmıştır. Önerilen sistem, elektriksel empedans tabanlı görüntüleme tekniği ile ciltte oluşan anormal dokuların non-invaziv, konforlu ve az maliyetli olarak teşhisine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The skin is an organ in the body that is in direct contact with the external environment and is most exposed to harmful external effects. Harmful effects cause abnormal tissue formation that can grow uncontrollably and undesirably on the skin. Early diagnosis and monitoring of these abnormal tissues, which exhibit different electrical properties than healthy skin tissue, are crucial. Electrical Impedance Tomography is one of the methods used for visualizing these abnormal tissues. This thesis presents an electrical impedance-based measurement and imaging system developed for the detection of abnormal tissues formed in the skin. Before experimental studies, the system was simulated on platforms such as COMSOL MULTIPHYSICS and EIDORS. A resistive phantom model representing healthy and abnormal tissue-containing skin models was created for the experimental study. A novel planar electrode array containing 32 electrodes in a circular arrangement was integrated with the electronic measurement system harware. The data obtained from the measurement was used in the image generation stage. It seeks to construct a high-resolution and precise image of the abnormal tissue from the data obtained from the proposed novel electrode design. Compatibility of simulation and experimental study results indicate that the proposed system could detect the location of abnormal tissue on the skin with high accuracy. The proposed system enables non-invasive, comfortable, and low-cost detection of abnormal tissues in the skin using an electrical impedance-based imaging technique.