Şanlıurfa ili için doğalgaz tüketiminin enerji tahmin yöntemleriylebelirlenmesi
Determination of natural gas consumption for Şanliurfa provinceusing energy forecast methods
  1. Tez No: 888754
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ACET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerjinin önemli bir kısmı binalarda tüketilmektedir. 2023 yılında ülkemizde tüketilen doğal gazın %34' ü konut sektöründe tüketilmiştir. Binalarda tüketilen enerji miktarının hesaplanması ile ilgili basit yöntemlerden karmaşık bilgisayar simülasyon programlarına kadar değişik yöntemler bulunmaktadır. Bu çalışmada, enerji tahmin yöntemleri olan bin, derece gün ve derece saat yöntemleri ile Şanlıurfa ilinde seçilen örnek on adet binanın gerçek doğal gaz tüketim miktarları, 16 yıllık ortalama bin, derece gün ve derece saat değerleri ve 2020-2023 yılları arasındaki son dört yıla ait derece saat değerleri kullanılarak hesaplanan tahmini doğal gaz tüketim miktarları ile karşılaştırılmıştır. Kullanılan enerji tahmin yöntemleri birbiriyle kıyaslanarak etkinliği ve doğrulukları irdelenmiştir. Hesaplamalar sonucunda güncel meteorolojik veri setleri ile gerçeğe yakın enerji tüketim değerlerine ulaşılabileceği tespit edilmiştir. Küresel ısınmanın bir sonucu olarak ısıtma derece saat değerlerinde bir düşüş olduğu hesaplamalarla görülmüştür. Yapılan çalışma sonucunda iyi yalıtımlı binalarda doğal gaz tüketimin düşük olduğu, kullanıcı profili ve konfor sıcaklığının doğal gaz tüketimini etkilediği belirlenmiştir. Derece saat tahmin yönteminin bin yöntemine göre gerçek değerlere daha yakın sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Derece saat yöntemi ile bir bölge veya şehrin dönemsel enerji ihtiyacının ve özellikle doğal gaz tüketim miktarının hesaplanabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
of the natural gas consumed in our country was consumed in the residential sector. There are various methods ranging from simple methods to complex computer simulation programs for calculating the amount of energy consumed in buildings. In this study, the actual natural gas consumption amounts of ten sample buildings selected in Şanlıurfa province were compared with the estimated natural gas consumption amounts calculated using 16-year average thousand, degree day and degree hour values and degree hour values for the last four years between 2020-2023. The energy forecasting methods used were compared with each other and their efficiency and accuracy were analyzed. As a result of the calculations, it was determined that realistic energy consumption values can be achieved with upto-date meteorological data sets. As a result of global warming, a decrease in heating degree hour values has been observed through calculations. As a result of the study, it was determined that natural gas consumption is low in well-insulated buildings and that user profile and comfort temperature affect natural gas consumption.It is found that the degree hour estimation method gives results closer to the actual values than the bin method. It is concluded that the degree hour method can calculate the periodic energy demand of a region or city and especially the amount of natural gas consumption.