Şanlıurfa ili kanalizasyon sularının arıtımı için en uygun tekniğin araştırılması
Investigation of the mostconvenient technique for treatment ofdomestic of wastewater of Şanlıurfa
- Tez No: 57923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET ŞEKERDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİ KANALİZASYON SULARININ ARITIMI İÇİN EN UYGUN TEKNİ?İN ARAŞTIRILMASI M. Fatih DİLEKO?LU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 61 Bu çalışmada, Şanlıurfa ili evsel atıksu arıtımı için en uygun metod araştırılmıştır. Bu amaçla önce Şanlıurfa ilinin gelecekteki nüfusu İller Bankası Metodu ile tahmin edilerek, gerekli su ihtiyacına göre atıksu miktarı hesaplanmıştır. Daha sonra numune noktalan seçilmiş ve bu noktalardan alınan numuneler analiz edilerek Şanlıurfa ili için atıksu karakteristikleri belirlenmiştir. Bölgenin iklimi, sosyo-ekonomik şartları ve kalifiye eleman durumu dikkate alınarak en uygun arıtım metodu araştırılmıştır. Arıtımdan çıkacak suların tarımsal sulamada kullanılacağı düşünülerek bölge şartlarına en uygun çözümün havalandırmalı fakültatif havuzlar olabileceği kanaatine varılmıştır. Ancak prosesin ilk etapta fakültatif stabilizasyon havuzu olarak işletilmesi ve ihtiyaca göre havalandırıcı ilavesi ile fakültatif havalandırmalı havuzuna dönüştürülmesi uygun görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Şanlıurfa, Atıksu, Arıtım metodu, Sulama, Fakültatif havalandırmalı havuz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE MOST CONVENIENT TECHNIQUE FOR TREATMENT OF DOMESTIC WASTEWATER OF ŞANLIURFA M. Fatih DİLEKO?LU Harran University Graduate School of Natural and Applied Scinces Department of Environmental Engineering 1996, Page: 61 In this study, the most convenient method to be used for the treatment of Şanhurfa's domestic wastewater has been investigated. Having estimated the population of Şanlıurfa in the next decades by the method of îller Bankası, the amount of wastewater that will be produced by the population was calculated by taking into account water requirement of the residents. Then the sampling points were selected and the samples collected from these points were analyzed to determine the characteristics of Şanhurfa's wastewater. Climate, socio-economical conditions and number of qualified personnel the region were considered while deciding upon the most convenient treatment method. By assuming that the treated water would be used for agriculturel irrigation, it is concluded that the optimum method for this region could be facultative aerated lagoons method. However, the process shall be operated as facultative stabilization ponds, and by adding aerators according to the requirement, it would be more reliable to convert these ponds into facultative aerated lagoons. KEYWORDS : Şanlıurfa, Wastewater, Treatment Method, Irrigation, Facultative Aerated Lagoons