Puls tipi ve puls tipi olmayan yer hareketlerinin yapısal davranışa etkisi
Effect of pulse type and non-pulse type ground motions on structural behavior
  1. Tez No: 888763
  2. Yazar: FURKAN CAN KOSTAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA ESER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada kendini merkezleyen bayrak şekilli çevrimsel davranışa sahip bir serbestlik dereceli sistemlerin yakın fayda kaydedilmiş puls tipi ve puls tipi olmayan yer hareketi kayıtları kullanılarak elastik olmayan yer değiştirme oranı ve kalıcı yer değiştirme talepleri incelenmiştir. Elde edilen yapısal davranış parametreleri incelenerek yeni inşa edilecek yapıların davranışı daha gerçekçi ve doğru olarak belirlenmesi sağlanır. Mevcut yapıların performansının belirlenmesi sağlanır, mevcut yapıların bu performans değerlendirmesi sonucunda mevcut haliyle kullanılması, güçlendirilmesi ya da yıkılarak yeniden yapılmasına karar verilmesinde yardımcı olur. Analizler BISPEC programında yapılmıştır. Yapısal periyodu (T) 0.1-3.0 s. aralığında değişen, pekleşme oranı (α) %0, %5, %10 olan, enerji sönümleme kat sayısı (β) 0, 0.25, 0.5, 1 olan BSD sistemlerin, deprem yükü azaltma katsayısı (R) 2,3,4,5,6 olarak ele alınarak zaman tanım alanında dinamik analizleri yapılmıştır. Çözümlemelerde yakın fay etkisini temsil edecek şekilde seçilmiş 56 adet puls tipi ve 56 adet puls tipi olmayan yer hareketi kaydı kullanılmıştır. Elde edilen verilerden yola çıkarak puls tipi kayıtlar için yeni ve basit bir denklem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the inelastic displacement rate and permanent displacement demands of one-degree-of-freedom systems with self-centering flag-shaped cyclic behavior were examined using near-field pulse-type and non-pulse-type ground motion records. By examining the structural behavior parameters obtained, the behavior of newly built structures can be determined more realistically and accurately. The performance of existing buildings is determined, and as a result of this performance evaluation, it helps to decide whether to use the existing buildings in their current state, strengthen them or demolish them and rebuild them. Analyzes were made in the BISPEC program. The earthquake load reduction coefficient (R) of BSD systems with structural period (T) varying between 0.1-3.0 s., hardening rate (α) of 0%, 5%, 10% and energy absorption rate (β) of 0, 0.25, 0.5, 1.) were considered as 2,3,4,5,6 and dynamic analyzes were made in the time domain. 56 pulse-type and 56 non-pulse-type ground motion records selected to represent the near-fault effect were used in the analyses. Based on the data obtained, a new and simple equation is proposed for pulse type recordings.