Kullanıcı bağlamında çocuk kütüphanelerinin tasarım kararlarının değerlendirilmesi; Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Çocuk Kütüphanesi örneği
Evaluation of design decisions of children's libraries in the context of the user; Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Children's Library example
  1. Tez No: 888778
  2. Yazar: GÜLSÜM SOBAY MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Teknolojik ilerlemeler ve internetin kullanımı ile birlikte, kitap okuma alışkanlığı gerileyen bir döneme girmektedir. Günümüz çocukları, zamanlarının çoğunu çevrimiçi dünyada geçirirken, kitaplara olan ilgi ve bağlılık azalmaktadır. Bu durumda çocuk kütüphaneleri önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü iyi tasarlanmış bir çocuk kütüphanesi, çocukları kitapların büyülü dünyasına çekerek, onları keşif ve öğrenme yolculuğuna yönlendirmektedir. Çocuk kütüphaneleri, çocuklara sadece okuma materyalleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda onları yaratıcı düşünmeye teşvik eder ve hayal güçlerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu çalışma kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Çocuk Kütüphanesi'ni kullanıcıların bakış açısına göre değerlendirerek, kütüphanenin mekânsal özelliklerini ve kullanıcı memnuniyetini incelemek hedeflenmiştir. Araştırmanın odak noktası, kütüphanenin tasarım kararlarının literatüre göre belirlenen parametrelere uygunluğunu değerlendirmek ve kullanıcıların geri bildirimleriyle kütüphanenin eksikliklerini ve ihtiyaçlarını belirlemektir. Bu amaçla, çocuklara (3-12 yaş) ve ebeveynlere anketler uygulanmıştır. Her iki ankette de örneklemden toplanan verilerin istatistiksel analizleri,“SPSS 22.0 for Windows”yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Belirlenen sorunlara yönelik öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, çocuk kütüphaneleri tasarımcılarına, kullanıcıların gereksinimlerini ve beklentilerini daha iyi anlama konusunda önemli bilgiler sağlayarak, daha işlevsel, ilgi çekici ve kullanıcı dostu kütüphanelerin tasarlanmasına katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda, çocuk kütüphaneleri ile ilgili eksik verileri tamamlayarak, bu alandaki tasarımcılar, uygulamacılar ve yöneticiler için kaynak olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
With technological advancements and the widespread use of the internet, we are witnessing a decline in the habit of reading books. Today's children spend most of their time in the online world, leading to a decrease in interest and commitment towards books. In this context, children's libraries play a crucial role. A well-designed children's library not only attracts children into the enchanting world of books but also guides them towards a journey of exploration and learning. These libraries not only provide reading materials but also encourage creative thinking and help enhance their imagination.This study aims to evaluate the Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Children's Library, affiliated with Gaziantep Metropolitan Municipality, from the perspective of its users, examining both its spatial features and user satisfaction. The focus of the research is to assess the alignment of the library's design decisions with parameters identified in the literature and to identify the library's shortcomings and needs based on user feedback. Surveys were conducted with children (aged 3-12) and parents for this purpose. Statistical analyses of the data collected from the samples were performed using“SPSS 22.0 for Windows”software. Recommendations were developed to address identified issues.The findings of this study will provide valuable insights to designers of children's libraries, helping them better understand the needs and expectations of users and contributing to the design of more functional, engaging, and user-friendly libraries. Additionally, by filling gaps in existing data related to children's libraries, this study will serve as a significant resource for designers, practitioners, and administrators in this field.