Okulsuz eğitim felsefesinde öğrenme ortamı olarak kütüphaneler
Libraries as learning environments in the philosophy of unschooling
- Tez No: 967509
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırma, okulsuz eğitim felsefesi çerçevesinde kütüphanelerin öğrenme ortamı olarak işlevlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde bireylerin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarının artması, geleneksel okul temelli eğitimin yanı sıra alternatif öğrenme alanlarının önemini artırmıştır. Bu bağlamda çalışma, okulsuz eğitimi örnek alarak okul dışı öğrenme anlayışında kütüphanelerin nasıl bir rol üstlendiğini ve kullanıcıların öğrenme süreçlerine ne şekilde katkı sağladığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veriler, Türkiye ve dünya genelinde yapılan çalışmalardan toplanmıştır. Elde edilen veriler, kütüphane hizmetleri ile ilişkilendirilmiştir. Hizmetler tematik sınıflandırılmış ve kazandırılacak 21. becerileri eklenerek hizmet kılavuzları halinde sunulmuştur. Bulgular, kütüphanelerin okulsuz eğitim sürecinde hem bilgiye erişim hem de bireysel öğrenme fırsatları açısından önemli bir işlev üstlendiğini göstermektedir. Okul dışında kendini geliştirmek isteyen her birey, kütüphaneleri öğrenme ortamı olarak kullanabilmektedir. Eğitim sürecinde yaşanan sorunları gidermek için araştırma kapsamında hazırlanan hizmetlerden yararlanılması amaçlanmıştır. Gelecekte yaşanabilecek oluşabilecek olumsuz bir durum karşısında, eğitim kurumlarına yardımcı olabilecek bir eylem planı niteliği taşımaktadır. Sonuç olarak, kütüphanelerin okulsuz eğitim bağlamında daha etkin kullanılabilmesi için kullanıcı ihtiyaçlarına göre hizmet çeşitliliğinin artırılması, dijital kaynakların ve altyapının güçlendirilmesi, personelin pedagojik ve teknolojik açıdan desteklenmesi önerilmektedir. Çalışma, alternatif eğitim modelleri ve yaşam boyu öğrenme politikaları açısından kütüphanelerin potansiyelini ortaya koyarak hem uygulamaya hem de literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the functions of libraries as learning environments within the framework of the unschooling philosophy. In today's world, the growing need for lifelong learning has increased the importance of alternative learning spaces alongside traditional school-based education. In this context, the study seeks to reveal the role of libraries in out-of-school learning, taking unschooling as an example, and to determine how they contribute to users' learning processes. A qualitative research method was adopted, employing a case study design. Data were collected from studies conducted in Türkiye and around the world. The data obtained were associated with library services, which were thematically classified and presented as service guidelines enriched with the 21st-century skills to be developed. The findings indicate that libraries play a significant role in the unschooling process, both in terms of providing access to information and offering opportunities for individual learning. Any individual seeking self-development outside of school can use libraries as learning environments. The services prepared within the scope of this research are intended to address problems encountered in the educational process and serve as an action plan to support educational institutions in the face of potential future adverse situations. In conclusion, to make libraries more effective in the context of unschooling, it is recommended to diversify services according to user needs, strengthen digital resources and infrastructure, and provide pedagogical and technological support to library staff. The study reveals the potential of libraries in alternative education models and lifelong learning policies, contributing to both practice and the literatüre.