Investigation on climate change effect on Hancağız dam reservoir in Gaziantep
Gaziantep Hancağız barajı rezervuarında iklim değişikliğinin etkisinin araştırılması
- Tez No: 888780
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Hancağız Barajı, Gaziantep'teki iklim değişikliği ile su kaynakları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. İklim değişikliğinin Gaziantep'teki etkileri, özellikle Gaziantep, Uluyatır, Nizip ve Nurdağı meteoroloji istasyonları üzerinden bu tezde incelenmektedir. Çalışma, sıcaklık ve yağış eğilimlerini analiz etmek ve iklim değişikliğinin su temini ve iklim riskleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek için tarihsel iklim verilerini kullanmaktadır. 1980-2020 yılları arasındaki istasyonların tarihsel verileri, sıcaklıkta önemli bir artış eğilimi ve yağışta azalış eğilimi göstermekte olup, bu durum barajlar ve su rezervuarlarına olan akışların azalmasına neden olmaktadır. İkinci adım ve ana adım olarak, iklim değişikliği emisyon senaryoları SSP1-2.6, SSP2-4.5 ve SSP5-8.5 senaryoları kullanılarak CCPK'dan elde edilen veriler ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, üç farklı senaryoda da yağış oranlarının yıllar içinde azalma eğiliminde olduğunu ve 2100 yılı itibariyle SSP5-8.5 senaryosuna göre yıllık yağışın 425 mm'nin altına düşmesinin beklendiğini, bu durumun yaklaşık %27'lik bir azalma oranına işaret ettiğini göstermiştir. Sıcaklık açısından ise emisyon senaryolarının sonuçlarına göre sıcaklıkların zamanla arttığı görülmüştür; SSP5-8.5 senaryosuna göre 2100 yılına kadar sıcaklıkların yıllık ortalama 23,1°C'yi geçmesi beklenmektedir ki bu, tarihsel verilere kıyasla yaklaşık %40'lık bir artış anlamına gelmektedir. Çalışmada, incelenen iki öğe olan yağış ve sıcaklık açısından iklim değişikliğine yönelik hazırlık mekanizmalarına yüksek önem verilmesi önerilmektedir, çünkü bu öğeler önümüzdeki yıllarda önemli etkilere neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to delve into the relationship between climate change and water resources in Hancağız dam, Gaziantep. The effects of climate change in Gaziantep, with particular emphasis on the meteorological stations of Gaziantep, Uluyatır, Nizip, and Nurdağı are examined in this thesis. This study applies historical climate data to analyze temperature, and precipitation trends and to evaluate how climate change affects water availability and climate risks. Historical data of the stations for 1980-2020 show significant upward trends in temperature and downward ones in precipitation causing reduced inflows into the dams and water reservoirs. The second step and the main one was the climate change emission scenarios which resulted by using the SSPs, especially SSP1-2.6, SSP2-4.5, and SSP5-8.5, datasets obtained from CCPK and the analysis results clearly showed that rainfall rates across the three different scenarios tend to decrease over the years, with annual rainfall expected to reach less than 425 mm per year, by the year 2100 according to the scenario SSP5-8.5, which means a decline rate of approximately 27%. As for the temperature, the results showed a relative increase in temperatures based on the results of the emission scenarios, the temperature rates are increasing over time, as it is expected according to the SSP5-8.5 scenario until the year 2100 that temperatures will reach more than 23.1 °C annually, which means about 40% increase compared to historical data. It is recommended to give high importance to the preparedness mechanisms regarding climate change on the two elements studied, precipitation and temperature, for what it will cause in the coming years.