Akciğer kanserinde yeni bir prognostik belirteç olarak sarkopeninin bilgisayarlı tomografi görüntülerinden belirlenmesi
Determination of sarcopenia as a new prognostic marker in lung cancer from computed tomography images
  1. Tez No: 888781
  2. Yazar: SEVİLAY KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İFFET ÇAVDAR, DOÇ. DR. HANDAN TANYILDIZI KÖKKÜLÜNK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, dünya genelinde en yaygın ve ölümcül kanser türlerinden biridir ve genellikle sigara kullanımı, çevresel faktörler ve genetik yatkınlık gibi risk faktörleriyle ilişkilendirilmektedir. Tanısında, genellikle görüntüleme teknikleri, biyopsi ve kan testleri kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, akciğer kanseri hastalarında yeni bir prognostik belirteç olan sarkopeni tanısında kullanılan kas kitlesi parametresini en doğru şekilde hesaplamaktır. Bu amaçla, Simplicity ve ImageJ programları kullanılarak kas kitlesi hesaplandı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Malzeme ve Yöntem: Altınbaş Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından onaylanan bu çalışmaya, G Power 3.1 programı ile belirlenen 18-60 yaş aralığında, daha önce kanser tanısı almamış 111 hasta dahil edildi. Dahil edilme kriterleri arasında ek olarak aktif enfeksiyon olmaması bulunurken, dışlanma kriterleri arasında son 1 yılda ortopedik cerrahi öyküsü ve kontrol edilemeyen hipertansiyon veya diyabet yer almaktadır. Çalışmada sarkopeni tespiti için, hastaların Bilgisayarlı Tomografi (BT) taramalarından 3. Lomber Vertebra (L3) hizasındaki kas kitlesi alan birimi (cm2) Simplicity ile ImageJ platformları aracılığıyla hesaplanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. L3 seviyesindeki kas kitlesi psoas, paraspinal kaslar ve karın duvarı kasları olarak belirlenmiş ve iskelet kası alanı (Skeletal Muscle Area-SMA) değerleri bulunmuştur. Daha sonra, SMA/boy (m)2 formülasyonu ile iskelet kası indeksi (Skeletal Muscle Index-SMI) değerleri belirlendi. SMI değerleri kadın ve erkek hastalarda sarkopeni tanısı için kullanıldı. Bulgular: Bu çalışma, Kasım 2024 sonrası Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne akciğer kanseri tanısıyla başvuran 36 kadın ve 75 erkek olmak üzere toplam 111 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların %32.5 'i kadın, %67.5 'i erkek olarak belirlendi. Yaş ortalaması 58.78±5.92 yıl, ağırlık ortalaması ise 74.21±12.57 kilogram (kg) olarak bulundu. Simplicity programından elde edilen SMA değerleri, tüm hastalarda ImageJ programından elde edilenlerden yüksek bulundu. İki program arasındaki fark 100 hastada %10 'dan az olup, 63 hastada %5 'in altında olduğu görüldü. Ortalama SMA değerleri kadın hastalarda Simplicity için 34.82±1.24 cm2, ImageJ için 32.58±1.27 cm2 iken, erkek hastalarda Simplicity için 40.34±0.93 cm2, ImageJ için 38.29±0.91 cm2 olarak hesaplandı. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmada, sarkopeniyi belirlemek için kullanılan SMI parametresinin hesaplanmasında iki farklı platform olan Simplicity ve ImageJ karşılaştırılmıştır. Simplicity, klinikte yaygın olarak kullanılan bir yazılım iken, ImageJ açık kaynak kodlu bir programdır. Her durumda elde edilen sonuçlar, bu yazılımların sarkopeni ve akciğer kanseri ile ilişkili analizlerde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer is one of the most common and deadly cancers worldwide and is often associated with risk factors such as smoking, environmental factors and genetic predisposition. Its diagnosis is usually based on imaging techniques, biopsy and blood tests. The aim of this study is to most correctly calculate the muscle mass parameter that used the diagnosis of sarcopenia, a new prognostic marker in lung cancer patients. For this purpose, muscle mass was calculated using Simplicity and ImageJ programs and the results were compared. Materials and Methods: This study, which was approved by Altınbaş University Clinical Research Ethics Committee, included 111 patients between the ages of 18-60 years, who had not been diagnosed with cancer before, determined by the G Power 3.1 program. Inclusion criteria included absence of active infection additionally, while exclusion criteria included a history of orthopedic surgery in the last 1 year and uncontrolled hypertension or diabetes. In this study, the area unit of muscle mass (cm2) at the Lomber Vertebra level (L3) was calculated from the compued tomography (CT) scans of the patients using Simplicity and ImageJ platforms and the results were compared. Muscle mass at the L3 level was defined as psoas, paraspinal muscles and abdominal wall muscles and skeletal muscle area-SMA values were found. Then, skeletal muscle index-SMI values were determined by the SMA/height (m)2 formulation. SMI values were used to diagnose sarcopenia in male and female patients. Results: This study was conducted with a total of 111 patients (36 women and 75 men) admitted to Yedikule Chest Diseases Hospital with a diagnosis of lung cancer after November 2024. 32.5% of the patients were female and 67.5% were male. The mean age was 58.78±5.92 years and the mean weight was 74.21±12.57 kg. SMA values obtained from the Simplicity program were higher than those obtained from the ImageJ program in all patients. The difference between the two programs was less than 10% in 100 patients and less than 5% in 63 patients. Mean SMA values were 34.82±1.24 cm2 for Simplicity and 32.58±1.27 cm2 for ImageJ in female patients and 40.34±0.93 cm2 for Simplicity and 38.29±0.91 cm2 for ImageJ in male patients. Discussion and Conclusion: In this study, two different platforms, Simplicity and ImageJ, were compared for the calculation of the SMI parameter used to determine sarcopenia. Simplicity is a software widely used in clinics, while ImageJ is an open source program. In each case, the results obtained show that these software can be used in sarcopenia and lung cancer-related analyses.