Revolution in Abkhazia: Identity and sovereignty (1917 – 1931)
Abhazya'da devrim: Kimlik ve egemenlik (1917 – 1931)
- Tez No: 888882
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
1917 yılında Rusya İmparatorluğu'nun tasfiyesine yol açan devrim hareketleri, birçok etnik azınlığın kendi milli politikalarını geliştirmesine ve önce otonomi sonra da bağımsızlık politikası gütmesine zemin hazırlamıştır. Devrimin beraberinde getirdiği kaos ortamı sonrasında kendi milli politikasını geliştiren gruplar arasında yerel bir Kafkas halkı olan Abhazlar da bulunmaktaydı. Aristokrat sınıf ve toplumun elitleri ülkede etnik bir idare kurmuşlardır. Çarlık döneminde uygulanan sürgünler sonrasında nüfus olarak kendi ülkelerinde azınlığa düşen Abhazlar, bu dönemde etno-ulus çıkarlarını gözetmek için birçok unsurla kimlik ve egemenlik ilişkisi kurmuştur. Kuzey Kafkasya'da kurulan Dağlı birliğine meyleden Abhazlar, Dağlı tanımını bir üst kimlik olarak kabul etmiş ve politik olarak Dağlı konfederasyonunun bir parçası olmuşlardır. Fakat bu dönemde bağımsız olan Menşevik Gürcistan'ın mikro-emperyalist politikaları Abhazya'nın Gürcistan tarafından işgaline ve bir baskı döneminin başlamasına sebep olmuştur. 1921 yılındaki Bolşevik zaferiyle beraber Abhaz komünistleri, Gürcistan ile eşit statüde bir Sovyet cumhuriyetinin kurulmasını başarmışlardır. 1921-1931 yılları arasında Abhazlar titüler etnisite olarak Abhazya'da etnik çıkarlara dayalı bir yönetim metodu izlemiştir. 1930larda Sovyet Milliyetler Politikasının değişmesiyle beraber ise Abhaz etno-milliyetçiliği tasfiye edilmiştir. Bu tez devrim döneminde Abhazların kimlik ve egemenlik politikalarının motivasyonunu araştırmak ve bu sürece etki eden etnik faktörleri analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In 1917, the revolutionary movements that led to the dissolution of the Russian Empire paved the way for many ethnic minorities to develop their own national policies and pursue first autonomy and then independence. Among the ethnicities that developed their own national policies in the chaotic aftermath of the revolution were the Abkhaz, a local Caucasian people. The aristocratic class and the elites established an ethnic administration in the country. The Abkhaz, who became a minority in their own country after the deportations under Tsarism, established identity and sovereignty relations with many elements in order to pursue their ethno-national interests. The Abkhaz, inclined towards the Mountaineer unity established in the North Caucasus, accepted the definition of Mountaineer as a higher identity and politically became part of the Mountain confederation. However, the micro-imperialist policies of Menshevik Georgia, which became independent during this period, led to the Georgian occupation of Abkhazia and the beginning of a period of repression. With the 1921 Bolshevik victory, the Abkhaz communists succeeded in establishing a Soviet republic on an equal footing with Georgia. Between 1921 and 1931, the Abkhaz, as a titular ethnicity, pursued a method of governance in Abkhazia based on ethno-national interests. In the 1930s, with the change of the Soviet Nationalities Policy, Abkhaz ethno-nationalism was liquidated. This thesis explores the motivation of Abkhaz identity and sovereignty politics during the revolutionary period and analyzes the ethnic factors that influenced this process.