Effects of parental beliefs on emotion socialization of Turkish parents: Moderating role of child characteristics
Ebeveyn inanışlarının Türk ebeveynlerin duygu sosyalleştirme davranışları üzerindeki etkisi: Çocuk özelliklerinin düzenleyici rolü
- Tez No: 888881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU, PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Güncel tez çalışmasının amacı, ebeveyn inanışlarının Türk ebeveynlerin duygu sosyalleştirme davranışları üzerindeki yordayıcı etkisini ve bu ilişkide çocuğa dair özelliklerin düzenleyici rolünü incelemektir. Geçmiş literatür ebeveynlerin çocukların duygularına dair inanışlarının olumlu ve olumsuz duygu sosyalleştirme üzerindeki etkisini ortaya koymasına rağmen ebeveynlerin sahip olduğu çocukların doğası ve çocuk yetiştirme hakkındaki genel inanışların rolü ve bu ilişkideki potansiyel düzenleyici faktörler yeterince araştırılmamıştır. TÜBİTAK (1003- 118K050) projesi kapsamında Türkiye örneklemini temsil eden 4-17 yaş arası çocuğa sahip 1399 ebeveynden veri toplanmıştır. Çalışma kapsamında geliştirilen Ebeveynlik İnanışları Ölçeği, Genişletilmiş Çocukların Duygularına Verilen Tepkiler Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Ölçeği ve EAS Çocuk Mizacı Ölçeği tamamlanmıştır. Gerçekleştirilen regresyon analizleri ebeveynlik inanışlarının hem olumlu hem de olumsuz duygu sosyalleştirme davranışlarını anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, çocuğa dair yaş, uyum ve mizaç özelliklerinin ebeveynlik inanışlarıyla anlamlı düzeyde etkileştiği görülmüştür. Kısıtlayıcı ebeveynlik inanışları ve olumsuz duygu sosyalleştirme arasındaki pozitif ilişkinin çocuğun yaşı arttıkça güçlendiği gözlemlenmiştir. Çocuğun uyum düzeyi ve sahip olduğu mizaç özelliklerinin de ebeveyn inanışlarının duygu sosyalleştirme davranışı üzerindeki yordayıcı gücü üzerinde anlamlı etkiler gösterdiği saptanmıştır. Mevcut bulgular, kültürel değerler ve amaçlar ile çocuğa dair özelliklerin ebeveynlik inanış ve davranışlarına olası etkileri üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Current thesis investigated the predictive effect of parental beliefs on Turkish parents' emotion socialization (ES) responses and the moderating role of child characteristics in this relationship. Although previous studies revealed the role of parental beliefs about children's emotions in both supportive and non-supportive ES, the relationship between ES and parents' general beliefs about child nature, and childrearing, as well as potential moderating factors in this relationship have not been sufficiently explored. Within the scope of the TÜBİTAK (1003-118K050) project, data collected from 1399 parents of 4-17-year-old children representing the Turkish sample. The Parental Beliefs Scale, Expanded Version of The Responses to Children's Emotions Questionnaire, Strengths and Difficulties Questionnaire, and EAS Temperament Survey for Children have been completed. The results of a series of regression analyses documented that parental beliefs significantly predicted ES responses. Moreover, significant interactions were found between child's age, adjustment, and temperament traits with parental beliefs in predicting supportive, and non-supportive ES. The positive relationship between restrictive parenting beliefs and non-supportive ES to anger strengthened with increasing child's age. Child's adjustment and temperament traits also showed significant interaction effects on the predictive power of parental beliefs on ES responses. The findings were discussed in terms of their implications for the parental beliefs and behavior link through the lens of cultural values, goals, and child characteristics.