Investigating subject-specific literacy in a nutrition coursein a Turkish vocational high school
Türkiye'de bir meslek lisesinde beslenme konusunda alan okuryazarlığı araştırması
- Tez No: 888883
- Danışmanlar: PROF. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, bir meslek lisesinde öğrencilerin ve öğretmenin, öğrencilerin ana dilinde (L1) Bilişsel Söylem İşlevlerine (BSİ) dayalı olarak belirli bir içeriği nasıl öğrendiklerini/öğrettiklerini araştırmıştır. Bu küçük ölçekli vaka çalışması, Dalton-Puffer (2016) tarafından önerilen BSİ çerçevesine dayalı olarak içerik öğretmeni tarafından sunulan“Anne ve Çocuk Sağlığı dersi”/“Bebek ve Çocuk Beslenmesi”dersini incelemek için yapılmıştır. Bu çalışma, öğrencilerin bölüm derslerinde konuya özgü okuryazarlığı nasıl kazandıklarını anlamanın yanı sıra, bir İngilizce öğretmeni olarak, öğrencilerin D1'lerinde zaten aşina oldukları içeriğe ve içerik alanıyla ilgili bilgilerini ifade etmek için kullandıkları dil biçimlerine odaklanarak bir CLIL dersi planlamamı sağlayacaktır. Bu nedenle, öğrencilerin ne öğrendiklerini, içerik bilgisini nasıl yapılandırdıklarını ve öğretmenin materyalleri gerçek sınıf ortamında nasıl kullandığını gözlemlemek gerekir. Ayrıca, ders kitabını incelemek amacıyla, Hyland'ın (2005a) üst söylem özellikleri dikkate alınarak ders kitabının akademik dili analiz edilmiştir. Ayrıca, derslerin video kayıtları, sınıf içi etkileşimde CDF yapılarının kullanımını incelemek için nitel olarak analiz edilmiş ve son olarak içerik öğretmeniyle yapılan bireysel görüşme ve öğrencilerle yapılan odak grup görüşmeleri betimsel analiz yöntemine dayalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin ve öğretmenin Türkçe akademik dilinde BSİ yapılarını ve üst söylem işlevlerini kullanarak içerik bilgisini birlikte yapılandırdıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated how the students and the teacher learn/teaches the specific content based on Cognitive Discourse Functions (CDF) in learners' mother language (L1) in a vocational high school. This small-scale case study was conducted to examine the“Maternal and Child Health lesson”/“Baby and Child Nutrition”class presented by the content teacher based on the framework of CDF proposed by Dalton-Puffer (2016). Besides understanding how the students gain subject specific literacy in their departmental courses, the study enables me, as a teacher of English language, to plan a CLIL lesson by focusing on the content that the students have already been familiar with in their L1 and the language forms which they use to express their knowledge related to the content area. Thus, it is necessary to observe what the students learn, how they construct the content knowledge and how the teacher uses the materials in the real classroom environment. Furthermore, with the aim of investigating the coursebook, the academic language of the coursebook is analyzed, taking into account Hyland's (2005a) metadiscourse features. Besides, the video records of the lectures are analyzed qualitatively to examine the use of CDF constructs in the classroom interaction and finally the individual interview with the content teacher and focus group interviews with the students are reviewed based on the descriptive analysis method. The findings of the study display that the students and the teacher co-construct the content knowledge with the use of CDF constructs and metadiscourse functions in Turkish Academic Language.