Turizm konaklama işletmelerinde, sürdürülebilirlik raporlarinin incelenmesi ve önceliklendirme analizi raporu örneği
Examination of sustainability reports and sample of materiality analysis report in tourism accommodation businesses
- Tez No: 888885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sürdürülebilirlik, global ekonominin gündemine konu olmaya başladığından bu yana sektörlerin karar alma dinamiklerinde etkin rol oynamaktadır. Turizm sektöründe, sürdürülebilirlik stratejilerinin doğru yönetilebilmesi için, Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (Global Sustainable Tourism Council-GSTC) sertifikasyon kriterlerine uyum sağlama kararı ile beraber sürdürülebilirlik raporlaması sistemi yaygınlaşmıştır. Turizm sektörü içerisindeki konaklama endüstrisi için de bu sistemin uygulanması gereksinim haline gelmiştir. Buradan hareketle araştırmanın amacı, kendi sürdürülebilirlik yönetim sistemlerini uygulamak için GSTC sertifikasyonu ile belgelendirilmiş ve sürdürülebilirlik yönetim sistemine ilişkin performansını ortaya koymuş işletme örneklerini incelemek ve değerlendirmektir. Konaklama işletmelerinin sürdürülebilirlik raporlama içeriklerini değerlendirmek amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Türkiye'deki GSTC sertifikasyonunu tamamlamış, 871 adet konaklama işletmesi oluşturmaktadır. Bu konaklama işletmeleri içerisinden geceleme ve yatak kapasitesinin fazla olduğu Antalya, İstanbul, Muğla, İzmir ve Aydın illerinden sertifikaya sahip 138 konaklama işletmesi örneklem olarak seçilmiştir. Sonuçlar, sürdürülebilirlik stratejisinin uygulanmasını iyileştirmek için uygun önceliklendirmeye ve pozitif ve negatif dışsallıkların daha doğru bir şekilde tanımlanmasına önemli bir ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarıştır. Konaklama işletmeleri için sürdürülebilirlik raporlama sürecinin başlangıcı olan ve ''önceliklendirme analizi'' olarak adlandırılan bir sürecin değerini vurgulamaktadır. Araştırma, turizm sektörünün uzun vadeli sürdürülebilir kalkınma hedeflerini kalıcı olarak karşılamak için sürdürülebilirlik uygulamalarını sürekli olarak iyileştirmesi gerektiğini yansıtmaktadır. Dolayısıyla konaklama işletmelerinin bu raporlarının detaylarıyla açıklanmasının faydalı olacağı önerilir.
Özet (Çeviri)
Since sustainability began to be a topic on the global economic agenda, it has played an influential role in the decision-making dynamics of various sectors. In the tourism sector, the decision to comply with the certification criteria of the Global Sustainable Tourism Council (GSTC) has led to the widespread adoption of sustainability reporting systems to ensure proper management of sustainability strategies. This system has also become a necessity for the accommodation industry within the tourism sector. Based on this premise, the aim of this research is to examine and evaluate the examples of enterprises that have been certified with GSTC certification and have demonstrated their performance in relation to sustainability management systems to implement their own sustainability management systems. A qualitative research method was used to evaluate the sustainability reporting content of accommodation enterprises. The research population consists of 871 accommodation enterprises in Turkey that have completed GSTC certification. From these accommodation enterprises, a sample of 138 certified accommodation enterprises with high overnight stay and bed capacity was selected from the provinces of Antalya, Istanbul, Muğla, İzmir, and Aydın. The results reveal a significant need for proper prioritization and more accurate identification of positive and negative externalities to improve the implementation of sustainability strategies. This study emphasizes the value of the“prioritization analysis”process, which is the initial stage of the sustainability reporting process for accommodation enterprises. The research reflects that the tourism sector must continuously improve sustainability practices to consistently meet long-term sustainable development goals. Therefore, it is recommended that the details of these reports from accommodation enterprises be thoroughly explained.