Konaklama işletmelerinde sürdürülebilirlik uygulamaları
Sustainability practices in accommodation businesses
- Tez No: 382174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; Evrensel Sürdürülebilir Turizm Konseyi kriterleri kapsamında hazırlanan anket formu ile Muğla ilinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin ideal sürdürülebilirlik uygulamalarını yerine getirme eğilimlerini araştırmak amaçlanmıştır. Aynı zamanda; konaklama işletmelerinin sürdürülebilirlik uygulamalarını etkileyebilecek çeşitli teşvik ya da engel durumları incelenmiş; daha sonra ise söz konusu bu değişkenlerin işletmelerin tutum ve davranışları arasındaki ilişkiye etkisi test edilmiştir. 204 konaklama işletmesi yöneticisinden elde edilen veriler sonucunda; katılımcıların sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelik tutumları ile davranışları arasında anlamlı bir ilişkinin mevcut olduğu saptanmıştır. Diğer taraftan;“engeller”ve“teşvikler”değişkenlerinin, sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelik tutum ve davranış arasındaki ilişkiyi farklılaştırdığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilir Turizm, Sürdürülebilirlik Uygulamaları, Teşvikler, Engeller, Konaklama İşletmeleri
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis; it was aimed to investigate the trends of accommodation businesses in Muğla city to fulfill the ideal sustainability practices with an questionnaire form prepared by adopting Global Sustainable Tourism Council's criterias. At the same time; some situations about incentives or obstacles that can affect sustainability practices of accommodation businesses were examined and then it was tested the effects of these variables on the relationship between attitudes and behaviors of businesses. As a result of analysis of the data obtained from 204 accommodation businesses' managers; a significant relationship between participants' attitudes and practices was determined. On the other hand; it was found that“obstacles”and“incentives”differentiate the relationship between attitudes and behaviors of participants toward sustainability practices. Key words : Sustainable Tourism, Sustainability Practices, Incentives, Obstacles, Accommodation Businesses