Cleveland Clinic Florida constipation scoring system ölçeğinin türkçe geçerlilik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of Cleveland Clinic Florida constipation scoring system scale
  1. Tez No: 888924
  2. Yazar: AYŞE HANDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBÜKE ERSİN, PROF. DR. MUSTAFA UYGAR KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bağırsak hastalıkları tüm dünyada sıklıkla görülmekle birlikte, kişilerin günlük hayatını etkileyerek ulusal sağlık sistemine yük oluşturmaktadır. Cleveland Clinic Florida Constipation Scoring System (CCFCSS), 1996 yılında yayımlanmış ve konstipasyon hastalarının tanı ve tedavi süreçlerine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Anketin halihazırda İngilizce, Portekizce, Çince, Farsça, Japonca gibi birçok versiyonu mevcuttur. CCFCSS' nin kısa uygulama süresinin klinik hasta tanı ve takibinde önemli faydalar sağlayabileceği göz önüne alındığından, bu araştırmanın gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, CCFCSS ölçeğinin Türkçe diline uyumunu sağlamak, ölçeğin güvenilirliğini ve geçerliliğini titizlikle belirlemek ve sonuçları literatürümüze kazandırmaktır. Çalışmamız, metodolojik tipte, güvenirlik ve geçerlilik çalışması olup ve araştırmanın örneklemine 121 kişi dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, kişisel bilgi formu,“Cleveland Klinik Florida Konstipasyon Skoru (CKFKS)”ve“Kabızlık Ciddiyet Ölçeği (KCÖ)”ile Aralık 2023 - Temmuz 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. ölçeğinin kapsam geçerliliğinin ve dil eşdeğerliğinin çalışmaları yapıldıktan sonra, verilerin analizi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, Cronbach's alfa katsayısı ve korelasyon analiz testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intestinal diseases are frequently seen in all societies, furthermore they affect the daily life of individuals and create a burden on the national health system. The Cleveland Clinic Florida Constipation Scoring System was published in 1996; it was derived to assist in the diagnosis and treatment of patients with constipation. The questionnaire is currently available in several versions, including English, Portuguese, Chinese, Persian, Japanese and Portuguese. Considering the short application period, it was decided to conduct this study with the idea that the CCFCSS would be useful in diagnosis and follow-up for patients in the clinic. Therefore, the aim of this study was to provide the Turkish equivalence of the 'Cleveland Clinic Florida Constipation Scoring System' scale, to determine it's reliability, validity and to contribute it to our literature. Methodogicaly, this is a reliability and validity study and 121 people were included in the sample. Data of the study, personal information form, 'Cleveland Clinic Florida Constipation Score' and 'Constipation Severity Scale' were collected between December 2023 and July 2024. After the language equivalence and content validity of the“Cleveland Clinic Florida Constipation Score”scale applied, datas' were analysed by explanatory and confirmatory factor analysis, Cronbach's alpha coefficient, and correlation analysis tests.