Koroner BY-pass cerrahisi yapılan diyabetli hastaların hastanede kalış süresi ve hemşirelerin rolü
The role of nurse in hopitalization duration of the diabetic patients who underwent coroner artery BY-pass surgery
- Tez No: 593404
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KUBİLAY KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tıbbi işlemlerin kalitesi ve yararları hem sağlık hizmeti sağlayıcılarının hem de hastaların temel endişesidir. Tıbbi bakımda mükemmelliğin temel belirleyicileri morbidite ve mortalite oranlarıdır. Açık kalp cerrahisi öncesi risk sınıflandırması, morbidite ve mortalite oranları hakkında fikir verebilmektedir. Morbidite ve mortalite risklerini hesaplamak için hasta verilerinin geriye dönük veya ileriye dönük analizi önem arz etmektedir. Perioperatif komplikasyon risklerini belirlemek için modeller veya rehberler geliştirilmiştir (Kaplan ve ark., 2003). Kalp cerrahisinin perioperatif risklerini değerlendirmek için çeşitli skor algoritmaları da geliştirilmiştir.“Parsonnet, Cleveland Clinic, Fransız, Pons Ontario Eyaleti Risk ve EuroSCORE”bu puanlama algoritmalarının iyi bilinen örnekleridir. Bu retrospektif araştırmada, koroner by-pass cerrahisi yapılan diyabetli hastaların hastane kalış süreleri ve hemşirelik hizmetleri arasındaki ilişki araştırıldı. Hastaların yatış süreleri ve EuroSCORE 2 skorları analiz için elde edildi. Bu çalışmada koroner by-pass cerrahisi geçiren hastaların hastanede kalış süreleri incelendi. Çalışmaya İstanbul'da bir Üniversite hastanesinde ameliyat olan 200 hastanın verileri dahil edildi. İstatistiksel analizler SPSS 24 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The quality and benefit of the medical procedures are main concerns of both health care providers and patients. The main determinants of excellence in medical care are morbidity and mortality rates. Risk stratification before open cardiac surgery may give the surgeons an idea of morbidity and mortality rates. In order to calculate the morbidity and mortality risks, retrospective or prospective analysis of the patient data is of importance. Models or guidelines were developed to determine the perioperative complication risks (Kaplan ve ark., 2003). Various scoring algorithms were also developed to evaluate the perioperative risks in cardiac surgery. Parsonnet, Cleveland Clinic, French, Pons, Ontario Province Risk and EuroSCORE are well known examples of these scoring algoritms. In this retrospective analysis, we investigate the correlation between hospitalization duration of the diabetic patients who underwent coroner artery by-pass surgery and nursing care. The hospitalization duration and EuroSCORE 2 scores of the patients were extracted for the analyses. The data of the 200 patients, operated in an University Hospital at Istanbul were included in our study. Statistical analysis was performed with SPSS 24.