Finansal başarısızlık tahmin modellerinin karşılaştırılması: BİST gıda ve içecek sektöründe bir uygulama
Comparison of financial failure prediction models: An application of BIST in the manufacturing sector
- Tez No: 888942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA YILMAZ ÖZEKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hızla gelişen ve değişen teknoloji karşısında çeşitli pazar koşullarının etkisiyle işletmelerin faaliyetlerine devam etmeleri daha da zorlaşmaktadır. Yaşanabilecek krizlerde ve olası durgunluklarda işletmelerin zarar etmemeleri veya en az zararla faaliyetlerine devam edebilmeleri finansal yapılarının önemini giderek artırmaktadır. Artan rekabet ortamında finansal başarısızlığın önceden belirlenmesi, işletmelerin geleceği için önem taşımaktadır ve işletmelerin rekabetçi ortamda güçlerini korumalarına, uzun vadeli hedeflerine odaklanmalarına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada işletmelerin finansal sıkıntı yaşamalarının nedenlerinin tespiti ve doğru stratejilerle önlem alınması amaçlanmıştır. Çalışmada BİST Gıda ve İçecek sektöründe pay senedi işlem gören işletmelerin 2015-2022 dönemine ait yıllık finansal verileri kullanılarak Altman Z'' Skor, Fulmer H Skor ve Springate S Skor yöntemleriyle finansal başarısızlığı incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda modellerinin finansal başarısızlık tahmin oranları tespit edilmiştir. Toplam 200 verinin tahmin oranları sonuçlarına göre; Altman Z'' Skor finansal başarısızlık oranı %13, Springate S skor finansal başarısızlık oranının %44, hesaplanamayan 30 veri çıkarılıp 170 veri üzerinden Fulmer H skor finansal başarısızlık tahmin oranı %6'dır. Ayrıca incelenen döneminde Covid-19 pandemisinin ortaya çıkması sebebiyle bu dönem ayrı ele alınmış ve Covid-19 pandemisinin BİST Gıda ve İçecek sektörüne pozitif etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the face of rapidly developing and changing technology, it is becoming more difficult for enterprises to continue their activities due to the influence of various Sunday conditions. The fact that enterprises do not suffer losses or can continue their activities with minimal losses in possible crises and possible recessions is gradually increasing the importance of their financial structures. In an increasingly competitive environment, determining financial failure in advance is important for the future of enterprises. It helps businesses maintain their strength in a competitive environment and focus on their long-term goals. In this study, it is aimed to identify the reasons why businesses are experiencing financial difficulties and to take precautions with the right strategies. In the study, the financial failure of the enterprises trading shares in the BIST Food and Beverage sector was examined using the annual financial data for the period 2015-2022 using the Altman Z' Score, Fulmer H Score and Springate S Score methods. As a result of the study, the financial failure prediction rates of the models were determined. According to the results of the prediction rates of a total of 200 data; Altman Z" Score financial failure rate is 13%, Springate S score financial failure rate is 44%, Fulmer H score financial failure prediction rate is 6% over 170 data by extracting 30 unaccountable data. In addition, due to the emergence of the Covid-19 pandemic during the period under review, this period was considered separately and it was concluded that the Covid-19 pandemic had a positive impact on the BIST Food and Beverage sector.