Aydoğdu yöresinde (Denizli, Güney) yetiştirilen Origanum onites üzerindeki böcek türlerinin belirlenmesi
Determination of insect species on Origanum onites grown in Aydogdu region (Denizli, Güney)
  1. Tez No: 888945
  2. Yazar: ANIL BERKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Denizli'nin Güney ilçesi, hem yetiştiriciliği hem de doğal alanlardan toplanarak ihracatı yapılan ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayan Denizli Kekiği (Origanum onites L.) üretiminde stratejik öneme sahip bir ilçemizdir. Bu tez çalışmasında, Denizli'nin Güney ilçesindeki Denizli Kekiği alanlarında bulunan böcek türlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmalar, 2023 Mart ayı itibari ile Güney ilçesinde başlamış olup, beş farklı orman sınırı bulunan ve iki farklı orman sınırı bulunmayan üretim alanlarında olmak üzere yedi farklı O. onites parselinde 15 günde bir arazi çıkışı yapılarak yürütülmüştür. Parsellerde 210 adet renkli yapışkan tuzak, 35 adet su tuzağı, 70 adet sirke ve pekmezli besin tuzağı kullanılmış, toplamda 9100 kez de atrap sallanmıştır. Ayrıca, kekik bitkileri gözle muayene yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada bölge faunasında yaşayan böcek türlerinin yanında kekik ile doğrudan beslenen Galeruca tanaceti L. (Coleoptera: Chrysomelidae) saptanmıştır. G. tanaceti larvalarının bitkinin kök, kök boğazı, sap ve yeşil aksamında doğrudan beslendiği, türün erginlerinin ise bitkinin sadece yeşil aksamı üzerinde beslendiği belirlenmiştir. Zararlı erginleri tuzaklarla yakalanmış, her 10 bitkinin altı tanesinde ortalama dört adet larva ve üç adet ergin birey kaydedilmiştir. Türün, kekiğin tüm vejatatif dönemlerinde toplamda %80'e varan ekonomik kayıplara neden olduğu bu tez çalışması ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Güney district of Denizli is a strategically important district in the production of Denizli Thyme (Origanum onites L.), which is both cultivated and collected from natural areas and exported and contributes to the Turkish economy. In this thesis study, it was aimed to determine the insect species found in Denizli Thyme fields in Güney district of Denizli. The studies started in March 2023 in Güney district and were carried out in seven different O. onites plots, five with forest boundaries and two without forest boundaries, by making field exits every 15 days. In the plots, 210 colored sticky traps, 35 water traps, 70 vinegar and molasses food traps were used, and a total of 9100 atraps were shaken. In addition, thyme plants were examined by visual inspection method. In the study, Galeruca tanaceti L. (Coleoptera: Chrysomelidae), which feeds directly on thyme, was found in addition to the insect species living in the fauna of the region. It was determined that G. tanaceti larvae fed directly on the root, root collar, stem and green parts of the plant, while the adults of the species fed only on the green parts of the plant. Pest adults were caught with traps, and an average of four larvae and three adults were recorded in six out of every 10 plants. In this thesis, it was determined that the species causes economic losses up to 80% in all vegetative stages of thyme.