Şanlıurfa ilinde görülen phlebotomus türleri
Phelebotomus fauna of the city of Şanlıurfa in Southeastern Turkey
- Tez No: 88895
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Mikrobiyoloji, Dermatology, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
42 ÖZET 1997 yılının Haziran Eylül aylan arasında deri leishmaniasis1!» hiperendemik olarak görüldüğü Şanlıurfa'nın merkezinde beş mahalle seçilmiş, buralara Haziran ayından başlayıp Eylül ayı sonuna kadar gidilerek, hintyağlı kağıtlarla örnekler toplanmıştır. Toplanan 2305 örneğin 2285 tanesinin Phlebolonuıs genusuna, 20 tanesinin ise Sergeıılonıyia genusuna ait olduğu belirlenmiştir. Toplam 2285 Phfebofomus'ian 781 tanesinin dişi, 1504 tanesinin ise erkek olduğu görülmüş, Phlebolonuıs genusuna ait dört türün varlığı saptanmıştır. Saptanan türlerin Phlebolonuıs sergen/i (%77.6), Phlebolonuıs papalasi(%2\.92), Phlebolonuıs mqjor(%0.39), Phkbotomus perfi/iewi(%0.09) olduğu gözlenmiştir. Alman sonuçlar 13 yıl önce yapılan çalışma ile karşılaştınlmıştır. Ayrıca çalışma kapsamına aldığımız mahallelerdeki Phlebotonuıslann mevsimsel aktiviteleri, yoğunluk indexleri, m 'ye düşen Phlebolonuıs sayıları ve % dağılımları belirlenerek, mahallelerin ekolojik ve coğrafık durumları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY This survey was conducted in five choosen neighboorhoods of Şanlıurfa,in where the Cutaneous Leishmaniasis was seen as hyperendemlc, fitom June till the end of September 1997. Samples, 2305 in total, were collected by using sticky paper traps, 2285 of them belonging to Phlebotomus genus and 20 of them were Sergentomyia. 781 of Phlebotomus were female and 1504 were male, representing four different species. These species are identified as Phlebotomus sergentiÇll.6 %), Phlebotomus papatasi{2\.92 %), Phlebotomus major(039 %) and Phlebotomus perfilieu'i(0.09 %). The results obtained here were compared with previous study performed 13 years ago in the same region. In addition to these remarks, the seassional activities of Phlebotomus and density of the per m2 both in number and their distribution on percentage have been studied by taking into account of the ecological and the geographical features of the region where this survey took place.