Şanliurfa i̇li̇nde görülen e.granulosus suşlarinin PCR-RFLP yöntemi̇ i̇le genoti̇plendi̇ri̇lmesi̇
E.granulasus genotypıng by PCR-RFLP ın Şanlıurfa
  1. Tez No: 448906
  2. Yazar: CEMİLE GÜNBEGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİLE YILDIZ ZEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Echinococcus granulosus larvalarının neden olduğu kistik ekinokokozis hem insanları hem de hayvanları etkileyen dünyadaki en önemli zoonozlardan birisidir. Parazitin ergin şekilleri köpek, kurt, çakal ve diğer kanidelerin ince bağırsaklarında, larva formu ise koyun, keçi, sığır, domuz, insan ve birçok memeli hayvanın iç organlarında bulunmaktadır. Günümüzde Türkiye'de Echinocuccus granulsus'un suşları hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır. Bu amaçla Türkiye'nin Şanlıurfa ilindeki hastane ve mezbahaneden 33 insan ve 80 koyun olmak üzere toplam 113 hidatik kist izolatı toplanmıştır. Bu izolatların genetiğini belirlemek amacıyla örneklerin ribozomal DNA internal transcribed spacer gene 1 (rDNA-ITS1) bölgesi PCR-RFLP tekniğiyle incelenmiştir. Aynı band profiline sahip olması sonucu izolatların hepsinin yaygın koyun suşu (G1) olduğu belirlenmiştir. Mevcut çalışma Türkiye'nin Şanlıurfa ilimizin E. granulosus 'un evcil koyun suşunun baskın genotip olduğunu göstermektedir. Yapılan çalışma bu bölgede koyun suşunun bulunduğunu gösteren rapordur. Bu bilgi bu bölge ve çevre ülkelerde hayvanlardaki parazitlerin epidemiyolojisi ve ekolojisi ile ilgili ileri çalışmalar açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Cystic echinococcosis caused by larvae of the Echinococcus granulosus is affecting both people and animals and it is one of the world's most important zoonosis. The adult forms of parasite are found dogs, wolves, jackals and other canids small intestine and the larvae forms are found sheep, goats, cattle, pigs, humans and many other mammals internal organs. There is still no detailed molecular data about the strains of Echinococcus granulosus in Turkey. For this aim 113 hydatid cyst isolates contained 33 human and 80 sheep were collected from Şanlıurfa provinces in the regions of Turkey. In order to determine genetic variatin, ribosomal ITS-1(lnternal Transcribed Spacer )gen regions of isolates were analysed by PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction - Restriction Fragment Length Polymorphism). The result of this study analysed isolates were belonging to the common sheep strain (G1). The present study revealed that domestic sheep strain is the most common genotype in Şanlıurfa provinces of Turkey. This is the report indicating that E. granulosus sheep strain is present in human in this region. This knowledge is quite important for future studies on the epidemiology and ecology of the parasites in animals and humans in this region and surrounding countries.