Deniz yoluyla gerçekleşen düzensiz göçe ilişkin Avrupa Birliği'nin yetkisi
The authorization of the European Union with regard to irregular migration by sea
- Tez No: 888961
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN REÇBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Deniz Yoluyla Gerçekleşen Düzensiz Göçe İlişkin Avrupa Birliği'nin Yetkisini ele alan tez çalışmamızda, düzensiz göç, sınır kontrolü vb. hususlarda yetkilendirilen Frontex'in bu görevinde başarılı olup olmadığı sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda analitik yapısı itibarıyla dört ana bölümden oluşan ve konuların genelden özele doğru sıralandığı tez çalışmamızın ilk bölümünde öncelikle kavramsal ve hukuksal çerçeve oluşturulmuş ve çalışma boyunca kullanılan kavramların ve hukuksal düzenlemelerin AB perspektifinden değerlendirilmesi yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde konunun deniz yoluyla gerçekleşen düzensiz göç boyutuna ağırlık verilerek, hayati riskler ve tehditler içeren bu göç hareketlerine ilişkin uluslararası aktörlerin rolüne yer verilerek konuyla ilgili yapılan hukuksal düzenlemelere yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde AB'ye yönelik deniz göçü rotalarının kullanımının yıllara göre değişimi, Frontex raporları baz alınarak incelenmiştir. Tezin dördüncü ve son bölümünde ise AB'nin dış sınırlarında ve sınır ötesinde görev yapan Frontex'in deniz alanlarında gerçekleştirdiği operasyonların kısaca değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak AB bünyesinde özellikle düzensiz göç, sınır kontrolü vb. hususlarda yetkilendirilen Frontex'in önemli görevler yerine getirdiği ve kuruluşundan günümüze kadar gelen süreçte konjonktürel gelişmelerin de etkisiyle önemli bir dönüşüm yaşadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda AB'ye yönelik göçün kriz durumuna dönüştüğü dönemlerde yetkileri ve görevleri güçlendirilen Frontex'in tez kapsamında vurgulandığı üzere bazı eylemleri ve/veya işlemleri eleştiriye tâbi tutulsa da AB'ye yönelik deniz yoluyla gerçekleşen düzensiz göçün önlenmesine ilişkin rolünde başarılı olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
In our thesis on The Authorization of the European Union with Regard to Irregular Migration by Sea, we tried to find an answer to the question of whether Frontex, which is authorized for irregular migration, border control, etc., has been successful in this task. In this context, in the first part of the thesis, which consists of four main chapters in terms of its analytical structure and where the topics are listed from general to specific, firstly, the conceptual and legal framework is established and the concepts and legal regulations used throughout the study are evaluated from the EU perspective. In the second part of the thesis, focusing on the irregular migration by sea dimension of the subject, the role of international actors regarding these migratory movements, which involve vital risks and threats, and the legal regulations on the subject are included. In the third part of the thesis, the change in the use of maritime migration routes to the EU over the years is analyzed on the basis of Frontex reports. In the fourth and final part of the thesis, the operations of Frontex, which operates at the external borders of the EU and beyond the borders, in maritime areas are briefly evaluated. As a result, it has been determined that Frontex, which is authorized within the EU especially in irregular migration, border control, etc., fulfills important duties and has undergone a significant transformation with the effect of conjunctural developments in the process from its establishment to the present day. In this context, it can be argued that Frontex, whose powers and duties were strengthened during periods when migration to the EU turned into a crisis situation, has been successful in its role in preventing irregular migration to the EU by sea, although some of its actions and/or operations have been subject to criticism, as emphasized in this thesis.