Etkileyici pazarlamada parasosyal etkileşim ve fenomengüvenilirliğinin satın alma niyetine etkisi: TikTok takipçileri üzerine bir çalışma
The effect of parasocial interaction and phenomenon credibility on purchase intention in influencer marketing: a study on TikTok followers
- Tez No: 888962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ÖZER CANARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, sosyal medyanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği günümüzde, etkileyici pazarlama bağlamında kaynak güvenilirliği ve alt boyutlarının, Parasosyal etkileşim ve çevrimiçi benlik sunumunun TikTok takipçilerinin satın alma niyeti üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aşamasında çevrimiçi yöntem tercih edilmiştir. Google Form aracılığıyla oluşturulan sorular, Türkiye genelinde 439 katılımcıya ulaşmış ve analize uygun olarak 384 veri elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kaynak güvenilirliğinin satın alma niyeti üzerinde kısmi bir etkisi bulunmaktadır. Kaynak güvenilirliğinin güvenilirlik boyutu satın alma niyeti üzerinde etkili olmazken, uzmanlık ve çekicilik boyutlarının satın alma niyeti üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, Parasosyal etkileşim hipotez analizi sonuçlarına göre, TikTok takipçilerinin satın alma niyeti üzerinde pozitif ve yüksek düzeyde anlamlı bir etki görülmüştür. Son olarak, çevrimiçi benlik sunumu hipotezimizin sonuçları negatif bir etkiyi ortaya koymuştur. Bu bulgular ışığında, araştırma TikTok ile ilgili akademik ve iş dünyasında yeni bir bakış açısı olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal whether source credibility and its sub-dimensions, parasocial interaction, and online self-presentation affect the purchase intentions of TikTok followers in the context of influencer marketing, considering that social media has become an integral part of our lives. In the study, the convenience sampling method, a non-random sampling method, was used. Data collection was conducted online. Questions created in Google Forms reached 439 participants across Turkey, and 384 responses were deemed suitable for analysis. The findings of the research indicate that source credibility partially affects purchase intention. Specifically, the trustworthiness dimension of source credibility does not affect purchase intention, while the expertise and attractiveness dimensions significantly influence purchase intention. Furthermore, the hypothesis analysis of the parasocial interaction shows a positive and highly significant effect on TikTok followers' purchase intentions. Lastly, the results of our online self-presentation hypothesis indicate a negative effect. Thus, the study can be considered a new perspective in the academic and business worlds regarding TikTok.