Kıtalararası ticaretin yeni bağlantı noktası: Bakü-Tiflis-Kars demir ipekyolu projesi
The new conneciıon point of intercontinental trade: Baku-Tibilisi-Kars iron silk road project
  1. Tez No: 888992
  2. Yazar: BARIŞ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TAZEGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünyada giderek artan bölgesel ve küresel rekabet küreselleşmenin de etkisiyle tüm ticari ve ekonomik faaliyetleri derinden etkilemektedir. Dünya ticaretinde yaşanan bu değişimlerle birlikte lojistik faaliyetler ve ulaşım koridorlarının önemi her geçen gün artmaktadır. Tek Kuşak Tek Yol Projesi'nin en önemli bağlantı hattı olan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir İpek Yolu Hattı ile birlikte Doğu ile Batı arasında kesintisiz yük taşımacılığının sağlanabileceği öngörülmüştür. 21.yy.da yaşanan COVİD 19 pandemi krizi, Rusya-Ukrayna Savaşları, Çin-ABD ticaret savaşları ve İsrail-Filistin Savaşları dünya ticaretini olumsuz etkilemesine rağmen BTK Hattı sayesinde küresel ticaretteki kayıplar minimize edilmiştir. 2018-2022 yılları arasında Türkiye'nin 406.201 net tonluk ihracat, 958.712 net tonluk ithalat verileri ve toplamda elde edilen yaklaşık 700 milyon TL'lik dış ticaret geliri bu durumu kanıtlamaktadır. Bu tezde Türkiye'nin hat üzerinde yapmış olduğu taşımacılık faaliyetleri ithalat ve ihracat verileri ele alınarak, Türkiye'nin dış ticaret hacmine katkıları, elde ettiği gelir, lojistik eylem planına katkıları ve dünya ticaretindeki konumunun nasıl yükseldiği açıklanmıştır. Söz konusu amaçlara ulaşabilmek adına saha ve gözlem çalışmaları yapılarak birincil elden veriler toplanmıştır. Gürcistan Demiryolları, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye İstatistik Kurumu ve Azerbaycan Demiryolları'ndan veriler toplanarak düzenlenmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde, dönemsel değişimler olmakla birlikte Türkiye'nin hat üzerindeki faaliyetlerinin sürekli artış gösterdiği tespit edilmiştir. BTK hattının Türkiye'nin dış hacmini arttırmasının yanı sıra yeni pazarlar bulma, enerji kaynaklarına ve hammaddeye kolay ulaşma gibi imkânlara kavuşma ayrıca tamamlanmış ürünlere hızlı bir şekilde ulaşma fırsatları elde etmiştir. Hattın sadece ekonomik değil sosyal ve siyasal alanlarda da Türkiye'ye önemli katkılar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing regional and global competition in the world deeply affects all commercial and economic activities with the influence of globalization. With these changes in world trade, the importance of logistics activities and transportation corridors is increasing day by day. It is envisaged that uninterrupted freight transportation between the East and the West can be achieved with the Baku-Tbilisi-Kars Iron Silk Road Line, which is the most important connection line of the One Belt One Road Project. Although the COVID 19 pandemic crisis, Russia-Ukraine Wars, China-US trade wars and Israel-Palestine Wars in the 21st century negatively affected world trade, losses in global trade were minimized thanks to the BTK Line. This situation is proven by Turkey's exports of 406,201 net tons, import data of 958,712 net tons and foreign trade income of approximately 700 million TL in total between 2018-2022. In this thesis, Turkey's transportation activities on the line, import and export data are discussed, and Turkey's contributions to the foreign trade volume, the income it generates, its contributions to the logistics action plan and how its position in world trade has increased are explained. In order to achieve these objectives, primary data was collected by field and observation studies. It was organized by collecting data from Georgian Railways, Republic of Turkey State Railways, Turkish Statistical Institute and Azerbaijan Railways. When the obtained data is examined, it is determined that Turkey's activities on the line are constantly increasing, although there are periodic changes. In addition to increasing Turkey's external volume, the BTK line has also provided opportunities such as finding new markets, easy access to energy resources and raw materials, and rapid access to finished products. It has been concluded that the line has made significant contributions to Turkey not only in economic but also social and political areas.