Azerbaycanlı genç kadınların Instagram güzellik influencerlarını takip etme motivasyonları ve influencerların satın alma niyetine etkisi
Motivations of young Azerbaijani women to follow Instagram beauty influencers and the effect of ınfluencers on theır purchasıng ıntentıons
  1. Tez No: 888995
  2. Yazar: GULAR ALIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY MOTİF ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Güzellik ve kozmetik sektörü dünyada en büyük ve rekabetçi sektörlerden biridir. Birçok kozmetik markası ürünlerini sosyal medyadaki son zamanlarda popüler olan güzellik influencerları aracılığıyla insanlara tanıtmaktadır. Güzellik influencerları güzellik alanı ile ilgili çeşitli içerikler üreterek, takipçilerin davranışlarını etkileyebilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, Kullanımlar ve Doyumlar Yaklaşımı çerçevesinde Azerbaycanlı genç kadınların güzellik influencerlarını takip etme motivasyonlarını ortaya koymak ve influencerların satın alma niyetine etkisini araştırmakdır. Ayrıca güzellik influencerına duyulan güvenin takip etme motivasyonuna ve satın alma niyetine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, toplam 15 Azerbaycanlı genç kadın ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Azerbaycanlı genç kadınların güzellik influencerlarını takip etmelerinin 4 motivasyonu olduğu ortaya konulmuştur: bilgi aramak ve yenilikleri izlemek, eğlence, ilham alma ve benzerlik. Ayrıca güzellik influencerlarının genç Azerbaycanlı kadınların satın alma davranışlarını olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Influencer`a duyulan güven ise tüketici davranışı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Elde edilen veriler genç Azerbaycanlı kadınların güzellik influencerlarını takip etme motivasyonlarını ve tüketici yaklaşımlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The beauty/cosmetics industry is one of the largest and most competitive industries in the world. Many cosmetic brands promote their products through the recently popular beauty influencers on social media. Beauty influencers can influence the behavior of their followers by producing various content related to the beauty field. The purpose of this study is to reveal the motivations of Azerbaijani young women to follow beauty influencers within the framework of the Uses and Gratifications Approach and to investigate the impact of influencers on purchase intention. In addition, it is aimed to reveal the effect of trust in the beauty influencer on the motivation to follow and purchase intention. For these purposes, semi-structured interviews were conducted with a total of 15 Azerbaijani young women. As a result of the research, it was revealed that young Azerbaijani women have 4 motivations for following beauty influencers: seeking information and watching innovations, entertainment, inspiration and similarity. It was also concluded that beauty influencers positively influence the purchasing behavior of young Azerbaijani women. Trust in the influencer has a positive effect on consumer behavior. The obtained data reveals the motivations and consumer attitudes of young Azerbaijani women to follow beauty influencers.