İlkokul 4. sınıf düzeyinde okunabilirliğin okuduğunu anlamaya etkisi
The impact of readability at the 4th grade level on reading comprehension
- Tez No: 888994
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4. sınıf düzeyinde, metinlerin okunabilirlik özelliklerinin (metinde geçen kelimelerin Türkçe kurallara uygun yazılıp yazılmaması, metnin uzunluğu, cümle içindeki kelime sayısı, kelimelerdeki hece sayısı ve kelimelerdeki harf sayısı) öğrencilerin okuma hızı, okuduğu metne ilişkin tutum ve okuduğunu anlamaları üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde bulunan ilkokul 4. sınıf öğrencileri arasından rasgele grup örnekleme yöntemi ile seçilen 130 4. sınıf öğrencisidir. Yapılan ön test sonucunda 2 deney ve 1 kontrol grubu olmak üzere ayrılmıştır. Kontrol grubuna metinlerin, cümlelerin, kelimelerin ve orijinal şekliyle yazılan yabancı kelime sayısının orijinal hali verilmiştir. Deney 1 grubuna metinlerin, cümlelerin, kelimelerin ve orijinal şekliyle yazılan yabancı kelime sayısının uzun hali ve Deney 2 grubuna metinlerin, cümlelerin, kelimelerin ve orijinal şekliyle yazılan yabancı kelime sayısının kısa hali verilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir: Araştırmanın sonucunda metinlerin uzunluğu, kelimelerin uzunluğu ve metinde geçen yabancı kelime sayısının anlama ve metne ilişkin tutum üzerinde manidar bir etkisinin olmadığı; okuma hızını ise manidar şekilde etkilediği görülmüştür. Metindeki cümlelerin uzunluğu ise anlama, okuma hızı ve metne ilişkin tutum üzerinde manidar bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
the 4th-grade elementary school level (whether the words in the text are written according to Turkish language rules, the length of the text, the number of words in a sentence, the number of syllables in words, and the number of letters in words) on students' reading speed, attitudes towards the text they read, and their reading comprehension. For this purpose, a quasi-experimental method with pre-test and post-test control groups, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group consisted of 130 4th-grade students, selected through random group sampling among 4th-grade students in an elementary school in the Gebze district of Kocaeli province. Based on the pre-test results, the students were divided into two experimental groups and one control group. The control group was given the texts, sentences, words, and the original form of foreign words as they were. The Experimental Group 1 was given the longer version of the texts, sentences, words, and the original form of foreign words, while Experimental Group 2 was given the shorter version. The findings obtained from the study are as follows: As a result of the research, it was found that the length of the texts, the length of the words, and the number of foreign words in the texts did not have a significant effect on comprehension and attitudes towards the text; however, they did significantly affect reading speed. The length of the sentences in the text did not have a significant effect on comprehension, reading speed, or attitudes towards the text.