Çocukluk çağı ruhsal travmaları ile intihar bilişleri ve aile aidiyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood traumas, suicide cognitions and family belonging
- Tez No: 889003
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada intihar bilişleri, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve aile aidiyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel yaklaşımın benimsendiği araştırma, tarama modeline dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 20-40 yaş aralığında 548 genç yetişkin katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması x̄=25,11±5,70 olup 335'i (%61,1) kadın ve 213'ü (%38,9) erkektir. Araştırmada katılımcıların sosyo-demografik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, intihar bilişleri hakkında bilgi sahibi olmak için Rudd ve arkadaşları (2010) tarafından geliştirilen Guzey-Yiğit ve Yiğit (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“İntihar Bilişleri Ölçeği”, çocukluk çağı ruhsal travmaları hakkında bilgi sahibi olmak için Bernstein ve arkadaşları (1994) tarafından geliştirilen Şar ve arkadaşları (2012) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği”ve aile aidiyetleri hakkında bilgi sahibi olmak için Mavili ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen“Aile Aidiyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde betimleyici ve açıklayıcı istatistikler bir arada kullanılmıştır. Betimleyici istatistiklerde frekans, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma hesaplamaları yapılmıştır. Açıklayıcı istatistiklerde ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi, çoklu grup karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (ANOVA), değişkenler arası ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon katsayısı, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve aile aidiyetinin intihar bilişlerine etkisini incelemek amacıyla hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları katılımcıların düşük düzeyde intihar bilişleri ile yüksek düzeyde aile aidiyetine sahip olduğunu ve çocukluk çağı ruhsal travmalarına maruz kaldıklarını göstermektedir. Katılımcıların intihar bilişleri sosyodemografik faktörler bağlamında farklılaşmaktadır. Çocukluk çağı ruhsal travmaları intihar bilişlerini pozitif yönde, aile aidiyeti negatif yönde anlamlı düzeyde etkilemektedir. Araştırmada elde edilen bulgular, literatürdeki öncü çalışmalar ve kuramsal açıklamalar çerçevesinde tartışılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmada bulgulardan yola çıkarak birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between suicidal cognitions, childhood traumas and family belonging. The research, which used a quantitative approach, was based on the survey model. A total of 548 young adults between the ages of 20 and 40 participated in the study. The mean age of the participants was x̄=25.11±5.70 and 335 (61.1%) were female and 213 (38.9%) were male. In the study, the“Personal Information Form”prepared by the researcher to obtain information about the socio-demographic characteristics of the participants, the“Suicide Cognitions Scale”developed by Rudd et al. (2010) and adapted into Turkish by Guzey-Yiğit and Yiğit (2017), the“Childhood Mental Trauma Scale”developed by Bernstein et al. (1994) and adapted into Turkish by Şar et al. (2012), and the“Family Belonging Scale”developed by Mavili et al. (2012) were used. Descriptive and explanatory statistics were used together to analyse the data. Descriptive statistics included frequency, percentage, minimum, maximum, mean and standard deviation calculations. In explanatory statistics, independent samples t-test was used for pairwise group comparisons, one-way analysis of variance (ANOVA) for multiple group comparisons, Pearson correlation coefficient was used to examine the relationship between variables, and hierarchical regression analysis was used to examine the effect of childhood trauma and family belonging on suicidal cognitions. The results of the study show that the participants have a low level of suicidal cognitions and a high level of family belonging. They were exposed to childhood traumas. Participants' suicidal cognitions differed in terms of socio-demographic factors. While childhood trauma had a positive effect on suicidal cognitions, family belonging had a negative effect. The results of the study were discussed and interpreted in the context of previous studies and theoretical explanations in the literature. Based on the results of the study, some suggestions were made.