Türkiye'de meydana gelen motosiklet kazalarının incelenmesi (2015-2021)
Analyzing motorcycle accidents in Turkey (2015-2021)
- Tez No: 889004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. MUHLİS ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda Türkiye'de, özellikle büyük şehirlerde; artan trafik yoğunluğu, artan yakıt fiyatları, yüksek araç vergileri ve park problemleri, yeterli toplu taşıma hizmetinin sağlanamaması gibi nedenlerden dolayı, motosiklet kullanımı artış göstermiştir. 2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 pandemisinin etkisiyle de özellikle ticari taşımacılıkta bu artış hızlanmıştır. Bu artışlar, motosiklet kazalarının daha sık yaşanmasına etken olmuştur. Türkiye'deki büyükşehirlerde trafik sıkışıklığından daha az etkilenmek, bekleme ve gecikmeleri minimize etmek için kullanılan motosikletler, kentsel ulaşımın önemli bir parçası haline gelmiştir. Motosikletler bireysel ulaşımın yanında günümüzde ortaya çıkan yeni iş kolları nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bununla birlikte gerek diğer araç sürücülerinin dikkatsizliği gerekse motosiklet sürücülerinin dikkatsizliği ve kurallara uymaması, eksik ekipmanlardan dolayı meydana gelen kazalarda, yaralanma ve ölüm oranları artmaktadır. Çalışmada; 2015-2021 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Trafik Kazası Tespit Tutanağına işlenerek kayıt altında tutulan 258 472 motosiklet kaza verisi incelenmiş olup çalışmada öncelikle; ölümlü ve yaralanmalı motosiklet kazalarına ait, tanımlayıcı istatistikler ortaya konulmuş, daha sonra kaza koordinatları dikkate alınarak kaza yoğunluk haritası hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of motorcycles has increased in Turkey, especially in big cities, due to reasons such as increasing traffic density, rising fuel prices, high vehicle taxes and parking problems, and the lack of adequate public transportation services. In 2020, the Covid-19 pandemic accelerated this increase, especially in commercial transportation. These increases have led to more frequent motorcycle accidents. Motorcycles, which are used in metropolitan cities in Turkey to be less affected by traffic congestion and to minimize waiting and delays, have become an important part of urban transportation. In addition to individual transportation, motorcycles are preferred by many people due to new business lines that have emerged today. However, injury and death rates are increasing in accidents due to the carelessness of other vehicle drivers, carelessness and non-compliance with the rules by motorcycle drivers, and missing equipment. In the study; 258 472 motorcycle accident data recorded by the General Directorate of Security between 2015 and 2021 by being recorded in the Traffic Accident Detection Record were analyzed. In the study, firstly; descriptive statistics of fatal and injury motorcycle accidents were presented, and then an accident density map was prepared by taking into account the accident coordinates.