Wellbeing of english teachers, their burnout levels and coping strategies: An explanatory study at a state university
İngilizce öğretmenlerinin iyi olma halleri, tükenmişlik düzeyleri ve başa çıkma stratejileri: Bir devlet üniversitesinde yapılan açıklayıcı çalışma
  1. Tez No: 889040
  2. Yazar: MAİDE EBRU BACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Öğretmen iyi oluşunun eğitim üzerindeki kritik önemi göz önünde bulundurularak Açıklayıcı Araştırma Tasarımı kullanılarak yürütülen bu çalışma İngilizce öğretmenlerinin tükenmişliği, onların başa çıkma stratejileri ve bu durumun çözümüne odaklanmıştır. Çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda hali hazırda çalışmakta olan 50 İngilizce öğretim görevlisinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Çalışmanın nicel yönü Maslach Tükenmişlik Envanteri Eğitimci Formu ve Başa Çıkma Stratejileri Çoklu Yanıt Anketini (Erdağ, 2019) kullanarak bu devlet üniversitesinde çalışan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik seviyelerini ve kullandıkları başa çıkma stratejilerini öğrenmeyi hedeflemektedir. Buna ek olarak çalışmanın nitel yönü ise katılımcıların tükenmişliklerinin ardında yatan nedenleri, başa çıkma stratejilerini ve bu nedenlere dair buldukları çözüm yollarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın nitel verileri İngilizce öğretim görevlileri ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme oturumları ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme oturumları, 9 öğretim görevlisi ile öğretmen tükenmişliğinin arkasında yatan nedenler ve çözüm önerileri odaklı olacak şekilde 2 ayrı oturum ve toplamda 18 adet görüşmeden oluşmaktadır. Nicel analiz ile mevcut örneklemdeki öğretim görevlilerinin çoğunluğunun orta düzey tükenmişlik deneyimlediği bulunmuştur. Nitel analiz ile öğretmenlerin bu deneyiminin arkasında yatan nedenlerin ağır çalışma yükü, uzun çalışma saatleri, yetersiz idari destek gibi faktörlerin olduğu ve öğretim görevlilerinin bu durumun iyileştirmesi için iş saatlerinin yeniden düzenlenmesi, etkili iletişim, öğrencilerin ilgisinin çekecek ders planlaması yapılması ve sosyalleşme gibi çözüm önerileri olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the critical importance of teacher well-being in education, this study, which was conducted using an Exploratory Research Design, focused on English language teachers' burnout, their coping strategies, and the solution to this situation. The study was conducted with the participation of 50 English language instructors currently working at the School of Foreign Languages of a state university in Türkiye. The quantitative aspect of the study aims to find out the burnout levels and coping strategies used by EFL instructors working at this state university by using Maslach's Burnout Inventory for educators and Multiple Response Questionnaire for Coping Strategies (Erdağ, 2019). In addition, the qualitative aspect of the study aims to investigate the reasons behind the burnout of the participant instructors, their coping strategies, and the solutions they find for the reasons behind their burnout. The quantitative data of the study were collected through semi-structured interview sessions with English language lecturers. The semi-structured interview sessions consisted of 2 separate sessions and 18 interviews in total with 9 lecturers, focusing on the reasons behind teacher burnout and solution suggestions. Quantitative analysis revealed that the majority of the lecturers in the current sample experienced average levels of burnout. Qualitative analysis revealed that the reasons behind this experience of the lecturers were factors such as heavy workload, long working hours, inadequate administrative support, and instructors suggested solutions to improve this situation, such as reorganization of working hours, effective communication, lesson planning to attract students' interest, and socialization.