Gök taşında ticari mineralin fiziksel özellikleri
Physical properties of commercial mineral in skystone
- Tez No: 889050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Göktaşları, güneş sistemi içerisindeki Jüpiter-Mars arasındaki Asteroit kuşağı ve kuyruklu yıldızlardan kopan parçalardan dünyamıza ulaşır. İncelediğimiz göktaşı örnekleri Bodrum ve Kırşehir çevresinden temin edilmiştir. Bu örnekler, XRD (X-Ray Difraksiyon), SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), EDAX (Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi) ve sertlik ölçümleri ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre göktaşları yoğun olarak Wurtzite (FeO) ve Magnetite (Fe3O4) bileşiklerinin farklı oranlardaki bileşiklerinden (FexOy) oluştuğu belirlendi. Ayrıca, bu göktaşlarında Ni (Nikel), Cr (Krom), Si (Silisyum), Ir (İridyum) ve Fe (Demir) gibi elementler bulundu. Bu örneklerin içeriği yüksek sertlikteki Fe'nin Ni ve Cr bileşikleri gibi kompozit malzemelerden oluşur, bu da paslanmaz çelik özellikleri göstermesine neden olur. Günümüzde göktaşlarının önemi, içeriğinde bulunan değerli elementlerin iletişim, sağlık, elektronik ve savunma sanayinde kullanılmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Meteorites reach our world from the asteroid belt between Jupiter and Mars in the solar system and fragments from comets. The meteorite samples we analyzed were obtained from Bodrum and Kırşehir. These samples were analyzed by XRD (X-Ray Diffraction), SEM (Scanning Electron Microscopy), EDAX (Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy) and hardness measurements. According to the results of the analyses, it was determined that the meteorites are mainly composed of Wurtzite (FeO) and Magnetite (Fe3O4) compounds (FexOy) in different ratios. In addition, elements such as Ni (Nickel), Cr (Chromium), Si (Silicon), Ir (Iridium) and Fe (Iron) were found in these meteorites. The content of these samples consists of composite materials such as Ni and Cr compounds of Fe with high hardness, resulting in stainless steel properties. The importance of meteorites today is due to the use of the valuable elements contained in them in the communication, health, electronics and defense industries.