Yeni nesil sanat ve sanatçı profili ekseninde tematik yönelim problemi ve gerekçe üretimi
Thematic orientation problem and justification production on the axis of new generation art and artist profile
  1. Tez No: 889052
  2. Yazar: ŞEYMA MOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez,“Yeni nesil sanat ve sanatçı profili ekseninde tematik yönelim problemi ve gerekçe üretimi”başlığı altında, sanatın nesnesi ile öznesini güncel bir platformda yeniden konumlandırmayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, mevcut durumun güncel gerekçeler ve donanımlarla ele alınmasını hedeflemekte ve merkezinde“estetik”kavramı bulunmaktadır. Geleneksel estetiğin yerini alan günümüz estetikleri, sanatçının sanatsal yönelimlerinde belirleyici rol oynamakta ve tematik odakları büyük ölçüde etkilemektedir. Sanatçı profili üzerindeki“kimlik ve benlik”ayrımlarının daha keskin hatlarla belirginleşmesi, tematik yönseme kapsamlarını yöneten bir estetik gerekçe probleminin canlılık kazandığını göstermektedir. Yeni sanat ekolojileri, estetiklerin gücü ile kültürel çeşitlilikleri birleştirerek sanatçıyı yeniden konumlandırma içerikleri üretebilmektedir. Bu durum, sanatçının nesnel kimliğe taşınması ve sanatsal anlamda değersizleşerek kendi kendini tasfiye eden bir profil özelliği taşımasına yol açabilecek mekanizmalara dikkat çekmektedir. Tekno-kültürel hakimiyet ve tekno-kültür pratiklerinin çoklu perspektiflerinden beslenen bir hiper-estetik kapsam, futura-modern olarak adlandırılabilecek bir dönemi de içselleştirme potansiyeline sahiptir. Tezin sonuçları, yeni nesil sanat ve sanatçı profiline yönelik tematik yönsemelerin, estetik gerekçelerle nasıl şekillendiğini ve bunun kültürel çeşitlilikler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sanatın ve sanatçının güncel platformlardaki yeniden konumlandırılması sürecine estetik temelli bir perspektif kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reposition and evaluate the object and subject of art on a current platform, under the title“ Thematic orientation problem and justification production on the axis of new generation art and artist profile ”. The study aims to address the current situation with current justifications and equipment, and has the concept of“aesthetics”at its center. Today's aesthetics, which have replaced traditional aesthetics, play a decisive role in the artistic orientation of the artist and greatly affect the thematic focuses. The fact that the distinctions between“identity and self”on the artist profile have become more clearly evident shows that the problem of an aesthetic justification governing the scope of thematic orientation has become more vivid. New art ecologies can produce content to reposition the artist by combining the power of aesthetics with cultural diversity. This situation draws attention to the mechanisms that can cause the artist to move towards an objective identity and have a self-liquidating profile by becoming artistically worthless. A hyper-aesthetic scope nourished by multiple perspectives of techno-cultural dominance and techno-cultural practices has the potential to internalize a period that can be called futura-modern. The results of the thesis reveal how the thematic trends towards the new generation art and artist profile are shaped by aesthetic reasons and their effects on cultural diversity. This study aims to provide an aesthetic-based perspective to the process of repositioning art and artists on current platforms.