Yeme tutumunun çocukluk çağı travmaları kişilerarası problemler ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile ilişkisinin incelenmesi
Examining of the relationship between eating attitude childhood traumas interpersonal problems and cognitive emotion regulation strategies
- Tez No: 889054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ALTUNKAYA ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mevcut araştırmanın amacı, yeme tutumunun çocukluk çağı travmaları, kişilerarası problemler ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 20-60 yaş aralığındaki 402 yetişkin bireyden oluşup basit örneklem yöntemiyle veriler toplanmıştır. Veri toplama süreci, anket linkinin paylaşımı ve elden kâğıt kalem dağıtımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Katılımcı Bilgilendirme ve Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Yeme Tutum Testi (YTT-40), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-33), Kişilerarası Problemler Envanteri (KPE-32) ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ-36) kullanılmıştır. SPSS-27 programı üzerinde demografik değişkenler için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem T-Test ve non-parametrik Mann Whitney-U testi, 3 ve 3'ten fazla gruplu değişkenlerde Tek Yönlü ANOVA ve non-parametrik Kruskal Wallis-H analizi uygulanırken, ölçekler ve alt faktörleri için Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, yeme tutumunda bozulma belirtileri ve çocukluk çağı travmaları ile bazı alt faktörleri, kişilerarası problemler ile alt faktörlerinin çoğunluğu ve bazı bilişsel duygu düzenleme stratejileri alt boyutlarıyla pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi bulgularına göre, bazı bağımsız değişkenlerin yeme tutum düzeyini istatistiksel açıdan anlamlı olarak yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is that investigation the relationship of eating attitude with childhood traumas, interpersonal problems and cognitive emotion regulation strategies. The sample of the research consisted of 402 adult individuals between the 20-60 ages and data was collected by using the simple sampling method. The data collection process was carried out by sharing the survey link and hand-delivering paper and pencil. Participant Informing and Consent Form, Demographic Information Form, The Eating Attitude Test (EAT-40), Childhood Trauma Questionare (ÇTQ-33), Interpersonal Problems Inventory (KPE-32) and Cognitive Emotion Regulation Questionare (CERQ-36) were used to collect data. On SPSS-27 program, for the demografik variables independent sample T-Test and non-parametric Mann Whitney-U test in 2-group variables and, One-Way ANOVA and non-parametric Kruskal Wallis-H analysis in 3 or more than 3 group variables were used, for the scales and its sub-factors Pearson correlation and linear regression analysis were applied. According to the correlation analysis results, there are positive significant relationships between disordered eating attitude symptoms and childhood traumas and some of its sub-factors, interpersonal problems and most of its sub-factors, and some cognitive emotion regulation strategies sub-dimensions. According to the regression analysis findings, it is seen that some of the independent variables predict the eating attitude level statistically significant.