Denetimlerin trafik güvenliğine etkisi: Seçilmiş ülke örnekleri
Effect of inspections on traffic safety: Selected country examples
  1. Tez No: 889055
  2. Yazar: NAGEHAN KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Trafik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Almanya, İngiltere ve Türkiye'nin ulaşım güvenliği politikalarını ve denetim yaklaşımlarını ülkelerin yol ve ulaşım güvenliği strateji belgeleri üzerinden inceleyerek her ülkenin benimsediği stratejileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ulaşım güvenliği, toplumların günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen bir konu olup bu alandaki politikaların etkinliği, can kayıplarının önlenmesi ve sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin oluşturulması açısından kritiktir. Bu nedenle mevcut başlığın da literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Ulusal ve uluslararası resmi metinler üzerinden yapılan çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmış ve elde edilen mevcut dokümanlar içerik analizi tekniğine uygun olarak ele alınmıştır. Bu doğrultuda Almanya'nın geniş kapsamlı ve yaş gruplarına özel stratejileri, özellikle genç sürücüler için uygulanan eğitim programları ve hız kontrolünde teknolojik entegrasyon ile dikkat çektiği, İngiltere'nin erken eğitim uygulamaları, hız denetimleri ve caydırıcı cezaların etkin kullanımı, ülkenin ulaşım güvenliği konusundaki başarılarına ışık tuttuğu ve Türkiye'nin ise çok yönlü stratejisinin teknolojik gelişmelerin entegrasyonu, caydırıcı denetimler ve bilinçlendirme kampanyalarını içerdiği keşfedilmiştir. Ayrıca elde edilen bulgular, Türkiye'nin daha etkili politikalar benimsemek için stratejik adımlar atabileceği konusunda öneriler sunmaktadır. Hız denetimlerinde teknolojik gelişmelerin daha etkin kullanılması, alkol ve uyuşturucuyla mücadelede“sıfır tolerans”yaklaşımının benimsenmesi, trafik ışık denetimlerinin güçlendirilmesi ve emniyet kemeri kullanımının teşvik edilmesi, Türkiye'nin ulaşım güvenliğini artırabileceği bağlamları güçlendirebilir. Bu doğrultuda İngiltere ve Almanya ile yapılabilecek işbirliklerinin de süreci Türkiye lehine olumlu kılabilecek noktalar olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, ülkeler arası deneyim paylaşımına katkıda bulunarak, her birinin güçlü yanlarını vurgulayarak ve zayıf noktalarını ele alarak, ulaşım güvenliği konusunda daha güçlü ve etkili politikaların geliştirilmesine yönelik bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the traffic safety policies and enforcement approaches of Germany, the United Kingdom, and Türkiye, analyzing the strategies adopted by each country. Traffic safety is a critical issue that significantly influences the daily lives of societies, and the effectiveness of policies in this area is crucial for preventing casualties and establishing sustainable transportation systems. Therefore, it is believed that this thesis will make a significant contribution to the literature. In this study, a qualitative research method, document analysis, was employed by examining national and international official texts. All documents were approached according to the content analysis technique. In this context, it was discovered that Germany's comprehensive strategies, particularly the education programs implemented for young drivers and the technological integration in speed control, stand out. Similarly, the success of the United Kingdom in traffic safety is highlighted through its early education practices, speed controls, and effective use of deterrent penalties. Türkiye's multifaceted strategy, encompassing technological integration, deterrent controls, and awareness campaigns, was also explored. The findings suggest that Türkiye can take strategic steps to adopt more effective policies. Utilizing technological advancements more effectively in speed controls, adopting a 'zero tolerance' approach in combating alcohol and drug use, strengthening traffic light controls, and promoting seatbelt usage are identified as potential contexts to enhance traffic safety in Türkiye. In this regard, collaborations with the United Kingdom and Germany are considered positive points that could favor Türkiye in the process.